You are here
Blizzard nakłada sankcje na krymskich graczy News 

Blizzard nakłada sankcje na krymskich graczy

Fani produkcji Blizzarda mieszkający na Krymie ofiarami politycznych sankcji. Każdy użytkownik Battle.net, który w okienku dotyczącym miejsca zamieszkania wpisany miał Krym doznał wątpliwej przyjemności, dostając prezent w postaci wiadomości od Działu Obsługi Klienta amerykańskiego koncernu.

Blizzard Entertainment musiał się dostosować do embarga nałożonego na Rosję i zablokował mieszkańcom Krymu dostęp do Battle.netu – platformy pozwalającej grać w sieciowe produkcje amerykańskiej firmy. Krymscy miłośnicy takich gier, jak: „Diablo 3”, „ Hearthstone”, „World of Warcraft” czy „Starcraft 2” otrzymali od Działu Obsługi Klienta maila następującej treści:

Otrzymujesz ten mail, ponieważ w związku z handlowymi regulacjami nałożonymi na Krym jesteśmy prawnie zobligowani zawiesić dostęp do twojego konta Battle.net.
Wszelkie płatności subskrypcji zostaną anulowane.
Szczerze przepraszamy, że wpływa to na ciebie w taki sposób; jeśli sytuacja ulegnie zmianie, z radością damy z siebie wszystko, by przywrócić dostęp do twojego konta.
– Blizzard Entertainment

Na początku marca prezydent Barack Obama, przy okazji spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem zapowiadał, iż należy „zachować silną jedność, jeśli chodzi o sankcje”. Najwyraźniej cześć przedsiębiorstw wzięła sobie jego słowa do serca.

Decyzja, którą kierował się Blizzard, była podjęta z powodu sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu, zabraniających amerykańskim firmom prowadzenia działalności na terenie półwyspu. Wcześniej do zakazu dostosowali się między innymi tacy giganci jak: Google i Apple, zamykając dostęp do swoich usług (Google Play i Apple Store), czy PayPal Inc. (internetowe płatności).

Swoich „trzech groszy” nie omieszkał dorzucić również sam Tusk, uspokajając, że „Unia Europejska i USA są zjednoczone w determinacji, by utrzymać sankcje nałożone na Rosję w odpowiedzi na jej działania na Ukrainie, a represje muszą obowiązywać co najmniej do czasu wdrożenia porozumień z Mińska”.

Czy podobne reperkusje po „zamachu smoleńskim” i problemach z wyjaśnieniem katastrofy Tu-154 powinien zastosować wobec narodu rosyjskiego polski rząd? Warto się nad tym zastanowić przy okazji 5. rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego…

Related posts

Leave a Comment