Bluetooth 5.1

Bluetooth 5.1 określi położenie z dokładnością do centymetra

Poznaliśmy właśnie istotną część specyfikacji Bluetooth 5.1, czyli nadchodzącego standardu bezprzewodowej komunikacji urządzeń. Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą nowością, jest możliwość określenia położenia danego sprzętu z dokładnością do centymetra.

Bluetooth 5.1

Organizacja Bluetooth Special Interest Group (SIG) opublikowała informację związaną z nadchodzącymi zmianami w standardzie bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu. Główną zamianą jest dokładność określania położenia urządzeń wyposażanych we wspomniany moduł. Technologia nie przyda się w nawigacji na otwartych przestrzeniach, ale z powodzeniem sprawdzi się w magazynach, muzeach oraz centrach handlowych.

Bluetooth 5.1 to szereg zastosowań

SIG twierdzi, że do 2022 roku wspomniane moduły znajdą się w przeszło 400 milionach produktów rocznie. To ogromne liczby, które pokazują, że wdrożenie standardu przebiegnie możliwie szybko i bez większych zakłóceń. Na to liczę, szczególnie że ich zastosowania malują się wyjątkowo interesująco.

WiFi 6 nadchodzi, a wraz z nim nowe nazewnictwo standardu

Możliwość odnalezienia danego punktu lub urządzenia w ogromnym budynku centum handlowego, hali muzeum czy biurowcu może okazać się pomocna dla wielu osób. Określenie swojego położenia względem poszczególnych części lokalizacji musi być jednak dokładne. Bluetooth 5.1 powinno stanąć na wysokości zadania, ale przyznam, że nie spodziewałem się dokładności lokalizacji w skali centymetrów.

Nowy standard z pewnością trafi także na smartfony (urządzenia mobilne dostępne na Vipelektrogadzet), choć tutaj istotniejszy będzie zasięg oraz możliwa bezawaryjność.

Źródło

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....