Boston Dynamics

Boston Dynamics stworzyło biegającego „ludzkiego” robota

Roboty wychodzące spod skrzydeł Boston Dynamics mogą budzić zachwyt, ale równie sprawie radzą sobie z wywoływaniem niepokoju. Po ostatnim elekroniczno-mechanicznym psie, który radził sobie z otwieraniem drzwi i przepuszczaniem “kolegi”, inżynierowie postanowili zaprezentować coś nowego. Chodzi o humanoidalnego robota, który biega po parku, tak biega!

Boston Dynamics

Boston Dynamics opublikowało film, na którym prezentowany jest kolejny robot. Atlas, bo tak nazwano twór, nie jest podobny do wcześniejszych projektów przedsiębiorstwa. Po eksperymentach z kończynami, czworonogami oraz wskakiwaniem na podest, BD pokazało humanoidalnego robota, którego sposób poruszania się budzi uznanie… i grozę.

Robot Boston Dynamics biega po parku

Zobaczyłem nagranie i oniemiałem. Film prezentuje biegającego robota, który posturą przypomina człowieka. Maszyna, bo czym, jak nie nią, jest Atlas, porusza się wyjątkowo sprawnie, co nie jest proste, biorąc pod uwagę to, że system musi balansować ważącą kilkadziesiąt kilogramów elektroniką. Na drodze robota staje jednak drewniana kłoda, która stanowiła pewnego rodzaju wyzwanie. Atlas musiał zatrzymać się, przeanalizować sytuację, co trwało wyjątkowo krótko i podjąć działanie. Działaniem okazało się przeskoczenie, nie do końca zgrabne, lecz skuteczne, które umożliwiło dalszą wycieczkę po parku.

O ile uczenie maszynowe, internet rzeczy oraz rozwój asystentów głosowych najzwyczajniej w świecie mnie fascynują, o tyle już roboty wydają się mi potencjalnie groźne. Nie same w sobie, ale jeśli wyposażyć takiego Atlasa w broń, sprawniejszy system poruszania się oraz możliwości SI, sprawa może się nieco skomplikować.

Roboty i sztuczna inteligencja

Wielokrotnie nawiązywałem w tekstach do uniwersum Terminatora, w którym przedstawiono wizję zagłady świata, w której istotną rolę odegrała SI oraz roboty. Będąc nastolatkiem oglądającym Terminatora, byłem niemal pewny nierealności przedstawianego w filmach scenariusza. Dziś, jako osoba dorosła, zdawałoby się, rozsądna i myśląca trzeźwo, nie jestem już taki pewny wcześniejszych przekonań.

Rozwój sztucznej inteligencji oraz robotów takich jak Atlas od Boston Dynamics pokazują, że wizja Jamesa Camerona nie jest znowu taka nierealna. Czy podobnie jak ja, macie obawy co do tego, jaką przyszłość zaserwuje nam rozwój technologii?

Źródło: Boston Dynamics

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...