Boston Dynamics

Robot Boston Dynamics niczym pies z Black Mirror

Roboty Boston Dynamics robią na mnie ogromne wrażenie. Po ostatnim “urządzeniu” potrafiącym wykonywać salto w tył firma zdecydowała się pokazać coś nowego, równie mocnego. Niech nie zmyli was to, że robot-pies otworzył jedynie drzwi. Siła rozwiązania tkwi w ruchu, inteligentnej decyzji oraz współpracy.

Boston Dynamics

Pisząc o nowej technologii, mam możliwość testowania oraz poznawania inteligentnych systemów, oraz urządzeń, które nie tak dawno oglądałem w filmach popularnonaukowych. To niesamowite, jak zmienia się świat i rozwiązania stosowane przez człowieka. Nowinki technologiczne ułatwiają życie i pomagają nam w codziennych obowiązkach. Są jednak urządzenia oraz systemy, których sens tworzenia jest dla mnie nie tylko wątpliwy, ale również przerażający. Jednym z takowych jest nowy robot Boston Dynamics, który od razu przywołał mi na myśl postapokaliptyczną wizję z serialu Black Mirror.

Boston Dynamics i Black Mirror

Ostatnim mocnym akcentem Boston Dynamics była prezentacja robota zbliżonego wyglądem do człowieka, który był w stanie wskoczyć na przeszkodę oraz zeskoczyć z niej za pomocą salta. Początkowo tworzone roboty humanoidalne bawiły nieporadnością, a co za tym idzie — progres był już mocno zarysowany. Jeśli zrobiły na was wrażenie wcześniejsze dzieła Boston Dynamics, najnowsza prezentacja zachowania robota-psa spowoduje u was opad szczęki.

Film, który zamieściłem we wpisie, który właśnie czytacie, pokazuje sytuację, w której robot-pies napotyka przeszkodę w postaci ciężkich samo zatrzaskujących się drzwi. Jako że urządzenie nie może poradzić sobie z rozwiązaniem problemu, “woła” na pomoc drugiego robota, który wyposażony jest w specjalne ramię z wysięgnikiem. Drugi z bohaterów opowieści, przy zachowaniu gracji ruchów otwiera drzwi, czyniąc to w zauważalnie inteligentny sposób. Co ciekawe — zanim przeszedł przez przeszkodę, przepuścił przez drzwi robota bez wbudowanego wysięgnika. Pełna współpraca wygląda kapitalnie, ale u mnie, poza zachwytem wzbudziła lęk.

Boston Dynamics budzi strach

Jeśli mieliście okazję oglądać najnowszy sezon świetnego serialu Black Mirror ukazującego świat nowych technologii w “mroczny” sposób, z pewnością kojarzycie odcinek “Metalhead”. To właśnie w nim pojawiły się przerażające roboty-psy, których głównym zadaniem było zabijanie. Sprytne, szybkie i szalenie niebezpieczne twory przypominają to, co pokazało Boston Dynamics. Ba — widząc takowego robota na żywo, miałbym niepohamowaną ochotę dania drapaka z miejsca spotkania.

Dotychczasowe roboty BD, choć interesujące nie grzeszyły urodą i interesującym wyglądem. Najnowsze urządzenia zostały zabudowane, a więc człowiek nie dostrzega “ich” wnętrza. Fakt, wygląda to dobrze, ale jednocześnie wywołuje to (u mnie) poczucie zagrożenia. Czy realne?

Wielokrotnie już pisałem o tym, że Skynet znany z “Terminatora” to nie tylko wizja zrodzona w twórcy filmu popularnonaukowego, a realna technologia, z którą dziś się stykamy. Roboty takie jak najnowszy “pies”, również idealnie wpisują się w uniwersum “Terminatora”. Może właśnie dlatego, uważam je za nieco przerażające. Na szczęście nie każda nowa technologia budzi lęk. Jeśli więc nie lękacie się nowinekpowinniście odwiedzić nas sklep.

Źródło: YouTube (Boston Dynamics)

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...