Burza w okolicy? Operator poinformuje cię o tym SMS-em
Lato to okres, w którym groźne zjawiska pogodowe takie jak burze czy nawałnice zdarzają się wyjątkowo często. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z MSWiA postanowiły skorzystać z tego faktu i wystartowały z pilotażowym programem SMS-owego ostrzegania przez gwałtownymi zjawiskami występującymi na terenie Polski.
Plan wprowadzania systemu ostrzegania za pomocą SMS-ów wysyłanych przez operatorów sieci komórkowych nie jest rzeczą nową. Jednak dopiero teraz po nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego i wybranych ustaw na operatorów sieci komórkowych będzie można nałożyć obowiązek nieodpłatnej obsługi SMS-ów ostrzegawczych. Choć obowiązek ten będzie realizowany dopiero od 12 grudnia 2018 roku, operatorzy przystąpili do testów już teraz.
Burza, nawałnica, czy powódź — o wszystkim dowiesz się z SMS-a
Pod koniec roku operatorzy będą zobowiązani do wysyłania swoim abonentom SMS-ów stworzonych przez dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które mają ostrzegać przez groźnymi zjawiskami takimi jak burza, nawałnica czy pożar. Zasięg informacji odnosiłby się początkowo do całych województw, ale docelowo planuje się jego ograniczenie do bardziej lokalnych skupisk. Mimo że obowiązek nastanie dopiero pod koniec roku, operatorzy już dziś przystąpili do testów rozwiązania. Wszystko ze względu na okres idealnie wpisujący się w potrzebny programu pilotażowego.
– Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Pomysł sam w sobie jest naprawdę dobry. Nie każdy przegląda sieć w poszukiwaniu wspomnianych informacji, przez co często o wystąpieniu groźnego zjawiska dowiadujemy się zbyt późno. To może uniemożliwić znalezienie schronienia lub inne działania zapobiegające negatywnym skutkom groźnych zdarzeń pogodowych.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji