You are here
Chipy RFID w przesyłkach Poczty Polskiej artykuły News 

Chipy RFID w przesyłkach Poczty Polskiej

Poczta Polska rusza z projektem „Automatyczna identyfikacja przesyłek”, dzięki któremu listy polecone będą lokalizowane poprzez wykorzystanie chipów RFID. Czy wpłynie to na szybkość realizacji usług?

RFID
fot. Poczta Polska

Poczta Polska czyni ogromny progres względem tego, z czym mieliśmy do czynienia przez lata. Podmiot co i rusz wdraża interesujące udogodnienia dla klientów, nie zapominając przy tym o usprawnieniu procesów wewnętrznych. Najnowszy projekt Poczty Polskiej „Automatyczna identyfikacja przesyłek” wniesie do wewnętrznych struktur potrzebny powiew świeżości. Nie byłoby to możliwe bez finansowania ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Automatyczna identyfikacja przesyłek, czyli RFID w akcji

Na ten moment przesyłki Poczty Polskiej są sortowane przy pomocy kodów kreskowych, które najpierw muszą zostać zeskanowane przez operatora. W teorii system ten działa sprawnie, ale każdy zdaje sobie sprawę z tego, że unowocześnienie rzeczonego procesu może podnieść ogólną efektywność. Właśnie dlatego zdecydowano się na sprawdzenie możliwości identyfikacji radiowej przy RFID.

Dynamiczne zmiany w branży usług pocztowych wymagają ciągłych innowacji. Dzięki technologii RFID mamy szansę usprawnić identyfikację i rejestrację przesyłek, dać możliwość śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym, poprawić bezpieczeństwo listów i paczek oraz zmniejszyć pracochłonność ich skanowania. To rozwiązanie może okazać się efektywne nawet przy znacząco rosnącej liczbie paczek, bez konieczności zwiększania posiadanych zasobów – mówi Paweł Przychodzeń, członek Zarządu Poczty Polskiej ds. logistyki.

Na początek rozwiązanie będzie testowane w wybranych sortowniach w Pruszczu Gdańskim, Szczecinie i Zabrzu. Realizacja projektu została zaplanowania na 2,5 roku, ale dopiero dokładne wyniki testów pokażą, w którym kierunku pójdzie rozwój zastosowania chipów RFID w Poczcie Polskiej.

Chciałbym, naprawdę chciałbym, aby nowe rozwiązanie wpłynęło znacząco na prędkość dostarczania przesyłek poleconych do adresatów. Znam jednak realia i obawiam się, że w całym usprawnieniu nie chodzi o szybkość, a lepszą organizację pracy wewnątrz placówek. Chciałbym się mylić, ale to zweryfikuje czas.

Źródło: Poczta Polska

Related posts

Leave a Comment