Chipy wzorowane na ludzkim mózgu
Ludzki organizm od samego początku jest wzorem dla wynalazców różnych innowacji technologicznych. Nic więc dziwnego, że koncepcję nowego rodzaju chipów próbuje się oprzeć na budowie i procesach zachodzących w naszym mózgu.
Z pewnego punktu widzenia można by człowieka uznać za jedną z najbardziej znanych, zaawansowanych technologii. Niewiele (jeżeli cokolwiek) jest nam w stanie dorównać, jeżeli chodzi o złożoność, zdolność uczenia się, regeneracji i odbudowy, a także posiadanie wyobraźni, której żadna dotychczasowa nowalia ze świata elektroniki nie była zdolna choćby z grubsza umiejętnie zasymulować. Chip wzorujący się w swoim działaniu i procesach na ludzkim umyśle, być może ostatecznie okaże się kolejnym niedorzecznym pomysłem godnym fantasty, tak jak choćby pełna uroku, ale niedorzeczna maszyna latająca Leonarda Da Vinci, przypominająca ptaka, która miała się wzbić w powietrze dzięki swego rodzaju skrzydłom. Być może jednak naukowcom uda się stworzyć coś, co naprawdę zrewolucjonizuje branżę technologiczną i świat, w którym żyjemy.
Memristor – bo tak nazywa się nowy rodzaj chipa – ma służyć początkowo głównie do przechowywania danych. Jego pierwsza teoretyczna koncepcja pojawiła się już w 1971 roku, ale dopiero w 2008 w laboratorium związanym z Hewlett Packard udało się coś takiego stworzyć zespołowi Dmitrij Strukova. Powstały wtedy, w oparciu o tę technologię, urządzenia, które tak jakby zapamiętywały impulsy, których wcześniej doświadczyły (i potrafiły przechować pamięć o tych zdarzeniach i korzystać z tej „wiedzy” w późniejszym czasie). Obecnie urządzenia działające w oparciu o memristory są w stanie rozpoznawać wzorce składające się z konfiguracji kolorów białego i czarnego (czyli coś jak kod „zero-jedynkowy”, używany w programowaniu), a badacze przewidują, że w najbliższej przyszłości rozwój tej technologii pozwoli na odczytywanie i „rozumienie” mowy, a także złożonych obrazów. Prognozy te mogą się wydawać nieco zbyt optymistyczne, jest natomiast całkiem prawdopodobne, że memristory sporo namieszają na rynku kart pamięci i być może wytyczą w tej dziedzinie jakiś zupełnie nowy kierunek.
Jeżeli interesowałyby was różne karty pamięci zapraszamy do naszego sklepu (link tutaj).
Źródło: MIT Technology review.