OneDrive

Chmura OneDrive zatrzyma twoje pliki nawet po ich usunięciu

Idzie nowe. W usłudze cloudowej Microsoft OneDrive pojawi się nowa funkcja, która pozwoli przywrócić użytkownikowi pliki, które znajdywały się na dysku dzień, miesiąc, kwartał, a nawet rok wcześniej. Naturalnie, wszystko odbędzie się w pełni automatycznie. Wygodna kopia zapasowa ucieszy wszystkich oprócz obrońców prywatności.

OneDrive

Backup rzecz święta — wiedzą o tym niemal wszyscy użytkownicy komputerów, smartfonów oraz innych urządzeń elektronicznych. Problem w tym, że lwia cześć świadomych osób najzwyczajniej w świecie zapomina o cyklicznym wykonywaniu kopii bezpieczeństwa. Nieregularnie dokonywany proces backupu kłóci się z ideą rozwiązania, w myśl której każdy powinien zabezpieczyć się przez przypadkową utratą danych lub ich kradzieżą. Na szczęście giganci branży okołotechnologicznej doskonale zdają sobie sprawę z problemu, dlatego też firmy takie jak Google, Microsoft czy Apple dają swoim użytkownikom możliwość automatyzacji tegoż procesu. Poza krótką konfiguracją użytkownik nie musi pamiętać w zasadzie o niczym. Automatyzacja bywa pomocna, nawet kiedy odbywa się kosztem utraty części prywatności. Są jednak granice.

OneDrive pozwoli przywrócić dawno usunięte pliki

Na początek małe wyjaśnienie. Otóż przywracanie usuniętych plików w OneDrive dostępne jest już od dawna. Większość użytkowników domowych może odzyskać dane skasowanie nie później niż 30 dni wstecz, podczas gdy klienci korporacyjni mogą odnaleźć pliki sprzed nawet kilku miesięcy. Przywracanie pojedynczych plików nie oznacza jednak przywracania do konkretnego stanu sprzed określonego czasu. Dodatkowo dotychczas stosowany modelu backupu nie pozwalał na odzyskiwanie danych sprzed więcej niż trzech miesięcy. Microsoft postanowił nieco tę kwestię zmienić.

Nie jest to co prawda oficjalna zapowiedź nowej funkcji, ale tweet Ryana Schoutena, który postanowił podzielić się informacjami zdobytymi podczas prezentacji decydenta w usłudze OneDrive, możemy traktować niemal jak pewnik. Rzeczony jegomość twierdzi, iż Microsoft w przeciągu najbliższych dni wdroży do autorskiego rozwiązania chmurowego Files Restore.

Czym jest wspomniana nowość? To narzędzie, dzięki któremu każdy (prawdopodobnie) użytkownik OneDrive będzie mógł przywrócić swój dysk w chmurze do stanu sprzed… cóż, nie wiemy jeszcze, czy i jakie ograniczenia się tutaj pojawią. Na dobrą sprawę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby cofnąć pliki o dobry rok. To jednak budzi niepokój.

OneDrive a prywatność

Tak, wiem że korzystają z dysków sieciowych oraz rozwiązań gigantów branży, zgadzam się na inwigilację, profilowanie oraz udostępnianie swoich danych. Problem w tym, że zgodnie z wytycznymi nowego rozwiązania, dane, które skasowaliśmy dawno temu, w dalszym ciągu znajdują się na serwerach Microsoftu. Jak inaczej moglibyśmy je pobrać?

Sprawa nie jest do końca jasna, dlatego nie chcę siać zawczasu paniki. Niemniej, zamierzam przyjrzeć się kwestii przechowywania danych przez Microsoft i w razie potrzeby popełnić tekst wyjaśniający niepokojące informacje. Funkcja ma trafić do OneDrive już za kilka tygodni, więc nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Twitter

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...