Cyfrowy Polsat

Cyfrowy Polsat przejmuje Netię, ale to nie koniec zakupów

O pewnych przejęciach rynkowych, szczególnie mających miejsce w Polsce, niewypada nie napisać. Bez wątpienia do takich przypadków możemy zaliczyć dzisiejsze zakupu Grupy Cyfrowy Polsat, która przejmuje biznes Netii, dodatkowo czając się na Eska TV oraz Polo TV. Choć w grę wchodzą potężne pieniądze, celem ukrytym transferu jest nie zarobek, a uzyskanie statusu — nie bójmy się tego słowa — monopolisty.

Cyfrowy Polsat

Obecnie Cyfrowy Polsat jest Polską potęgą, na co firma pracowała latami. Dziś w ofercie giganta znajdziemy zarówno usługi telewizyjne, internetowe, telefoniczne, jak i segment smartDOM. CP ma jednak apetyt na więcej i patrząc na możliwości finansowe grupy, z pewnością po rzeczone “więcej” sięgnie. Nie wierzycie? To patrzcie.

Cyfrowy Polsat kupuje Netię

Netia stanowiła konkurencję Polsatu i choć nie była dla CP zagrożeniem, postanowiono przejąć ją, wcielając w struktury firmy.

„Spółka niniejszym informuje, że w dniu 30 listopada 2017 r. spółka Mennica Polska S.A. oraz FIP 11 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych („Znaczący Akcjonariusze”) przyjęły propozycje nabycia pakietów akcji Netia S.A. („Netia”) stanowiących łącznie pakiet reprezentujący 33% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netia pomniejszony o 1 (jedną) akcję (przy założeniu umorzenia akcji własnych posiadanych przez Netia).

Oznacza to, że “zakupy” Cyfrowego Polsatu nie są jeszcze kompletne i firma zakupiła na początek jedynie 33% akacji Netii po 5,77 zł każda. Daje nam to kwotę łączną równą 639 milionom złotych. Sporo, ale CP poniesie jeszcze dodatkowy koszt 103 mln złotych, który Polsat odczuje w chwili finalizacji “całościowego” pakietu akcji, czyli w momencie permanentnego przejęcia biznesu Netii.

Zawarcie Umów Zobowiązujących stanowi etap rozciągniętego w czasie procesu, którego celem jest nabycie przez Spółkę pakietu akcji Netia reprezentującego nie więcej niż 66% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netia.”

Powody

Netia mogła wydać się CP atrakcyjnym kąskiem, którego przejęcie nie tylko pozwoliłoby na pozbycie się części rynkowej konkurencji. Zakup przede wszystkim umożliwi w przyszłości dotarcie do większej liczby klientów. Mam tu na myśli nie tylko rynek telewizyjny, VOD, ale także internet. To właśnie dostęp do internetu za pośrednictwem światłowodu może okazać się dla grupy Cyfrowy Polsat najatrakcyjniejszą opcją.

CP nie ograniczył się tylko do Netii. Okazuje się bowiem, iż grupa zainteresowała się również 100-procentowym udziałem w stacjach Grupy ZPR Media — Eska TV, Eska Rock TV, Polo TV oraz Vox Music TV. Potężny atak na telewizję linearną? Owszem, lecz Cyfrowy Polsat zaczaił się dodatkowo na 34-procentowy udział w Nowa TV oaz Fokus TV. Nie sposób nie dostrzec, że jest to jedynie niewielki element większego planu, który konsekwentnie realizują włodarze Polsatu.

W wypowiedzi dla serwisu Business Insider Polska, Tobias Solorz nie kryje przyszłych planów oraz powodów zakupu. Rzeczony jegomość uważa, że Netia już na tym etapie może pochwalić się pokaźną infrastrukturą sieci szkieletowej, dzięki czemu, po jej przejęciu Cyfrowy Polsat zyska możliwość rozbudowy własnego biznesu. Owszem, bez przejęcia Netii, firma również realizowałaby swoje plany, jednak ich realizacja mogłaby zająć przynajmniej kilka lat więcej, niż zakłada się obecnie.

Źródło: Cyfrowy Polsat, Biznes Insider Polska

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...