Xbox Scorpio

Czekasz na Xbox Scorpio? Znamy specyfikację i nie tylko…

Xbox Scorpio, czyli bezpośredni konkurent nadchodzącego Playstation 4 Pro to prawdziwy mocarz. Udowodnili to redaktorzy z Digital Foundry, którzy mieli okazję przetestować rozwojową wersję konsoli.

Xbox Scorpio

Na wstępie zaznaczę, że Microsoft nie potwierdził ostatecznej nazwy konsoli. Xbox Scorpio to właściwie nazewnictwo robocze, które może nie mieć nic wspólnego z ostatecznym określeniem urządzenia. Nie mniej jednak to właśnie “Scorpio” zostało przetestowane przez redaktorów Digital Foundry. Materiał DF przygotowano za zgodą giganta z Redmond, który udzielił redakcji swoistej wyłączności.

Dzięki treści udostępnionej przez testerów możemy poznać szczegóły konstrukcyjne nadchodzącego konkurenta PlayStation 4 Pro oraz ficzery, które znacząco podniosą komfort użytkowania sprzętu. Nie przeciągając, zapraszamy po szczegóły.

Xbox Scorpio — co “w środku”?

Urządzenie będzie potężne i aby to stwierdzić nie potrzeba specjalnych testów. Właściwie wystarczy przyjrzeć się specyfikacjom technicznym konkurencji. Twarde dane mówią same za siebie i choć cyferki i oznaczania nie są wyrocznią, ich połączenie daje pogląd na to, jak sprzęt będzie zachowywał się w sytuacjach “stresowych”.

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest procesor, którym okazuje się ośmiordzeniowa jednostka x86 z zegarem taktowanym częstotliwości 2,3 GHz. Przecieki sugerowały wykorzystanie architektury Ryzen, lecz okazały się nieprawdziwe. W Xbox Scorpio znajdziemy architekturę Jaguar, usprawnioną, ale jednak. Grafika to aż 40 zmodyfikowanych jednostek obliczeniowych, które taktowane są częstotliwością 1172 MHz. Istotna jest tutaj również współpraca CPU z GPU, która w przypadku rzeczonej konsoli wypada fantastycznie i wpływa pozytywnie na osiągi.

Ciekawą sprawą jest pamięć operacyjna zastosowana w Xbox Scorpio. Producent umieścił tutaj kości o pojemności aż 12 GB, ale tylko 8 GB dostępne jest do wykorzystania dla twórców oprogramowania (gier). Pozostałe 4 GB to pamięć zarezerwowana dla systemu, co ma zagwarantować poprawną obsługę rozdzielczości 4K.

W urządzeniu zamontowano również dysk o pojemności 1 TB i jest nim konstrukcja 2.5-calowa. Nie zapominajmy, o jakże ważnym dla wygody napędzie 4K UHD Blu-ray.

Cechy Xbox Scorpio

O rzeczonej konsoli wiemy już całkiem sporo. Głównie za sprawą materiału opublikowanego przez Digital Foundry. Zbierzmy więc fakty i je podsumujmy:

 • To produkt Premium (określenie Microsoftu)
 • 2,7-krotnie wydajniejsza jednostka od poprzednika
 • Przepustowość pamięci równa 326 GB/s
 • Nowa pamięć GDDR5 zastąpi ESRAM
 • Standard audio – Dolby Atmos
 • Rozgrywka w 4K przy 60 klatkach na sekundę
 • Natywne wsparcie dla VR (Wirtualna Rzeczywistość)
 • Kompatybilność wsteczna (w przypadku starszych tytułów gier)
 • Nowy zasilacz 245 W
 • Chłodzenie za pomocą wentylatora i komory parowej
 • Usprawnione zarządzanie temperaturą

Kiedy dowiemy się więcej?

Choć materiał uchylił fanom Microsoftu i szeroko pojętego grania konsolowego rąbka tajemnicy, to w dalszym ciągu nie możemy mówić o oficjalnej zapowiedzi. Ta pojawi się najprawdopodobniej podczas targów E3 2017, które odbędą się w Los Angeles. Tymczasem koniecznie zapoznajcie się z materiałem wideo dostępnym we wpisie.

Xbox Scorpio

Na koniec dodam jeszcze, że Microsoft nie uważa Scorpio za bezpośrednią kontynuację serii Xbox, ale za nowy produkt klasy Premium. Po takiej “zapowiedzi” możemy oczekiwać, iż ceny zaproponowane przez giganta będą początkowo zaporowe. Miejmy nadzieję, że się mylę.

Źródło: Eurogamer.net

Dodaj komentarz

1246 More posts in Gry category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....