Dark Mode oszczędza baterię

Dark Mode oszczędza baterię, ale co z tego, skoro go nie masz

Żywotność akumulatorów w smartfonach to coś, co potrafi nas mocno zdenerwować. W końcu chciałoby się przetrzymać cały dzień, bez konieczności podłączania urządzenia do ładowarki lub powerbanka. Jest na to sposób, bo Dark Mode oszczędza baterię, choć i tak to niewiele pomoże, bo mało kto ma do niego dostęp.

Dark Mode oszczędza baterię

Nie jest tajemnicą to, że tryb nocny czy też ciemny, wpływa na żywotność baterii. Daje się to odczuć w szczególności w smartfonach z wyświetlaczami OLED. Podobnie działa to w przypadku np. iPhone Xr, gdzie wykorzystując imersję, da się wydłużyć pracę na jednym ładowaniu. I dodajmy, wydłużenie tego czasu jest znaczne. Na zużycie energii wpływa wiele rzeczy, począwszy od tego czy korzystamy z Wi-Fi czy z transmisji danych, a skończywszy na jasności ekranu. Google właśnie potwierdziło, że to ostatnie faktycznie znacząco wpływa na akumulator.

Dark Mode oszczędza baterię

O tym, że Dark Mode oszczędza baterię, mówiło się już od dawna. Jednak oficjalnie nikt specjalnie nie chciał o tym mówić, bo i nie było takiej potrzeby. Zdaje się, że każdy w miarę inteligentny człowiek wie, że im większa jasność ekranu, tym większe zużycie energii. W Google także o tym wiedziano, ale dopiero podczas ostatniego Android Dev Summit powiedziano to na głos. Co więcej, Google przyznało się, że popełniło w przeszłości dość duży błąd.

Polegał on na tym, że zachęcano programistów tworzących aplikacje w Material Desing do tego, żeby biały był podstawowym kolorem. Tylko, że to właśnie kolor biały, a raczej jego wyświetlanie przez piksele, generowało spore zużycie energii. O wiele większe, niż w przypadku kolorów ciemniejszych. Interesujące jest to, że każda z barw inaczej wpływa na akumulator w urządzeniach. Google przedstawiło wyniki swoich badań, które wykonano na ich smartfonie. Google Pixel ma już wprawdzie kilka ładnych lat, ale można spokojnie założyć, że wyniki przekładają się także na inne smartfony.

Dark Mode oszczędza baterię

Kiedy Dark Mode dla wszystkich?

YouTube ma już tryb ciemny, ale zapewne nie wszyscy użytkownicy jeszcze go otrzymali. Wiadomo, że fragmentacja w przypadku Google jest… różna. Oprócz YouTube Dark Mode można jeszcze wykorzystywać w m.in. Android Messages. Ci, którzy będą mieli szczęści i korzystali będą z czystej formy Android 9 Pie będą mogli zmienić tryb wyświetlania całego systemu na ciemny. Reszta? Cóż, dużo zależy przecież od nakładki, która znajduje się nad system głównym. Sama fragmentacja systemu także do najlepszych nie należy i często trzeba czekać na update dobre kilka miesięcy. I czasem można mieć pecha i takiego update’u się nigdy nie doczekać.

Przedstawiciele Google stwierdzili, że nie będą już zachęcali programistów do tego, by to kolor biały bym tym przewodnim w aplikacjach. W przyszłości, każda z aplikacji powinna dostać dostęp do tego właśnie trybu. Byłoby to świetnym rozwiązaniem, choć nie podano żadnej konkretnej daty, kiedy miałoby to nastąpić. Dark Mode oszczędza baterię i w czasach, kiedy każda minuta pozwalająca na użytkowanie smartfona jest na wagę złota, z utęsknieniem czekamy na chwilę, kiedy każdy będzie mógł z niego skorzystać. Miejmy nadzieję, że nastąpi to już niedługo.

Smartfony oraz powerbanki znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: SlashGear / The Verge

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...