Dla kogo tak właściwie jest Nokia Asha?
Decyzja o podjęciu współpracy Nokii z Microsoft’em była, jak się okazuje, genialnym posunięciem. Na chwilę obecną, seria Lumia jest liderem na polu urządzeń z systemem Windows Phone. Jednak nie każdy potrzebuje zaawansowanych funkcji telefonu, prawda? Seria Asha powstała dla mniej wymagających klientów… czyli właściwie jakich?
http://www.youtube.com/watch?v=_3d8xzeNoJY
To naprawdę dobre pytanie. Produktem tym na pewno nie będą zachwycone nastolatki, dla których posiadanie pełnowartościowego smartfonu jest sprawą priorytetową. Dla nich system ten będzie zbyt prosty i pozbawiony wielu możliwości jakie daje Android, iOS lub nawet Windows Phone.
W takim razie może Asha będzie dobrym telefonem dla seniora? Oj, chyba zwariowałem zadając te pytanie, przecież dla starszej osoby obsługa będzie bardzo nieintuicyjna. Dla dziadka to i tak będzie smartfon, a nie proste narzędzie służące do wykonywania połączeń głosowych. Dlatego też, w tej grupie konsumentów produkt na pewno się nie przyjmie. A słabo rozwinięte kraje? To może się udać, pod warunkiem dobrania odpowiednio niskiej ceny. Choć w takich regionach za stosunkowo niskie pieniądze można nabyć ciekawsze modele. Na przykład takie jak Firefox OS, który ma się skupić głównie na mniej zamożnych krajach, wiec nie wiem czego szuka tam Nokia.
W takim razie dla kogo właściwie jest ten sprzęt? Odpowiedź jest prosta – dla nikogo. Jedyne co zasługuje na pochwałę to design, do którego producent naprawdę się przyłożył. Reszta, to co najwyżej ograniczona namiastka smartfona.