Dron testuje materiały do budowy rakiet NASA
NASA obecnie używa statków bezzałogowych do przeprowadzania testów w przestrzeni kosmicznej. Agencja w pełni korzysta ze wszystkich dostępnych środków, aby prowadzić nadal jeden ze swoich kluczowych eksperymentów.
Maszyna, która służy do pracy przy eksperymencie METIS, to dron o nazwie X-37B, tak zwany „kosmiczny samolot”, zdolny do przekroczenia granicy atmosfery, orbitowania oraz poruszania się w przestrzeni kosmicznej. Ostatnią swoją misję zakończył w październiku 2014, kiedy powrócił na ziemię po 674 dniach spędzonych na orbicie okołoziemskiej. Pojazd jest w stanie startować pionowo i lądować horyzontalnie, jest w pełni operacyjny zdalnie. Program, przy którym pracuje, to wspomniany METIS, którego nazwa w skrócie oznacza badanie Ekspozycji Materiałów i Innowacji Technologicznej w Przestrzeni, opiera się na badaniu materiałów służących do budowy rakiet i konstrukcji operujących w kosmosie, przez wystawianie ich na warunki panujące poza ziemią na dłuższy czas. Podobny program był realizowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kiedy to od roku 2001 do 2013 umieszczono i obserwowano próbki ponad 4000 różnych materiałów wykorzystywanych między innymi w testowanym obecnie statku SpaceX Dragon, który notabene wczoraj przeszedł pozytywnie testy startu i lądowania. Nie jest możliwe na ziemi odtworzenie warunków panujących w kosmosie, wobec czego naukowcy NASA są zmuszeni wysyłać swoje próbki. Do tej pory największą trudność sprawiało umieszczenie próbek w przestrzeni, jednak obecnie dzięki popularyzacji i postępowi technologii dronów, nie jest to już takim problemem. Wcześniej należało przekazać próbki astronautom zmierzającym na misję, teraz ich rolę przejmie statek bezzałogowy, który bez problemu startuje na każde zawołanie naukowców i może utrzymywać się na orbicie dłużej niż jakikolwiek człowiek. Sam eksperyment jest niebywale istotny dla inżynierów statków kosmicznych, z uwagi na to, że cały czas są prowadzone poszukiwania nowych, bardziej wytrzymałych, tańszych i bardziej ekologicznych materiałów do budowy urządzeń operujących w przestrzeni kosmicznej, a zanim materiały zostaną użyte, naukowcy muszą sprawdzić jak zachowują się pod wpływem promieniowania kosmicznego, próżni i warunków zera absolutnego.
Źródła: NASA via Engadget, zdjęcia via mediaroom Boeing Przypominamy, że choć nasze drony nie latają jeszcze w przestrzeni kosmicznej, to są dostępne od ręki. [moduleplant id=”165″ moduleclass_sfx=”p-r-1 waga-0 hidden” produkt_id=”90295″ sklep_id=”1″ mod_showtitle=”0″ ]