You are here
E-dowody z warstwą elektroniczną trafią do Polaków w marcu 2019 roku artykuły News 

E-dowody z warstwą elektroniczną trafią do Polaków w marcu 2019 roku

Cyfryzacja postępuje, ale nie można powiedzieć, żeby jej tempo było w naszym kraju zadowalające. Przez zmiany na stanowiskach osób odpowiedzialnych za tę sferę państwa, wiele spraw zwyczajnie się opóźnia. Świetnym przykładem są E-dowody, czyli dowody osobiste ze specjalną warstwą elektroniczną, których polski debiut ciągle odwleka się w czasie. Na szczęście w tunelu pojawiło się światełko.

E-dowody

E-dowody w Polsce — znamy termin

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną pojawią się w Polsce w marcu przyszłego roku. Nie jest to na szczęście odległy termin, jednak szczerze wątpię w to, czy osobom i zespołom odpowiedzialnym za jego dotrzymanie uda się sfinalizować do tego czasu projekt. Nie chcę siać pesymizmu, ale czuję, że czeka nas kolejne, choć pewnie nieznaczne opóźnienie. Nie powinniśmy jednak zbytnio się nim przejmować, gdyż nadejście wyczekiwanego “marca”, nie spowoduje końca starych dowodów osobistych. Te pozostaną z nami przez kolejne dziesięć lat. Zakończenie procesu wdrażania usługi E-dowody zakończy się dopiero w 2029 roku.

Niemniej, warto rozważyć złożenie wniosku o nowy elektroniczny dokument możliwie szybko po starcie programu. Posiadanie wspomnianego dowodu osobistego wiążę się bowiem z wieloma udogodnieniami.

Zalety E-dowodów

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną to nie tylko kawałek plastiku, na którym nadrukowano tudzież wytłoczono dane właściciela. To także elektronika, która pozwoli użytkownikowi-obywatelowi na potwierdzenie swoje tożsamości w systemach informatycznych urzędów czy placówek medycznych. Poza przyłożeniem dokumentu do specjalnego czytnika konieczne będzie podanie indywidualnego kodu PIN. Co ważne, ze wspomnianych możliwości będzie mogła korzystać każda osoba, nawet małoletni, który ukończył 13 roku życia.

E-Dowody działają już w wielu europejskich państwach, na przykład we Francji, Hiszpanii, Węgrzech, Włoszech, Niemczech czy Finlandii. Cieszę się, że Polska dołączy niebawem do wspomnianych krajów.

Ministerstwo Cyfryzacji

Related posts

Leave a Comment