materiały dla dzieci

Fałszywe materiały dla dzieci usuwane z YouTube’a

Materiały dla dzieci stanowią istotną część serwisu YouTube. Niestety, bardzo często filmy oznaczone, jako przeznaczone dla najmłodszych, zawierają sceny brutalne, pełne przemocy oraz podtekstów seksualnych. Praktyki twórców rzeczonych wideo są haniebne, zwłaszcza że generują one niemały przychód. Niektóre z kanałów mogą “poszczycić” się materiałami z wyświetleniami powyżej miliona. Skala jest więc poważna, dlatego Google postanowiło działać.

materiały dla dzieci

Internet potrafi być miejscem przydatnym, wesołym wspaniałym i nacechowanym walorami edukacyjnymi. Niestety, potrafi być również groźny, niebezpieczny i siejący gorszące treści. Oznacza to, że sieć może (choć nie musi) stanowić zagrożenie dla najmłodszych internautów, którzy w poszukiwaniu, dajmy na to bajek, odnajdują materiały zawierające przemoc, dręczenie oraz wulgaryzmy. Niestety, dotyczy to również YouTube’a, czyli jednego z najpopularniejszych serwisów w sieci.

Materiały dla dzieci na YouTube

W ostatnim czasie zjawisko dotyczące rzeczonych materiałów zawierających sceny brutalne lub inne niezalecane dzieciom nasiliło się. Przeglądając serwis YouTube, coraz częściej można było natrafić na treści udające materiały dla dzieci, będące w istocie wulgarnymi nagraniami, mogącymi mieć negatywny wpływ na najmłodszych użytkowników.

Do włodarzy YouTube’a docierały sygnały, informujące o zagrożeniu i zawierające prośby o podjęcie stosownych do sytuacji działań. Materiały dla dzieci, powinny podlegać szczególnej kontroli i to już na poziomie weryfikacji przez pracowników. Owszem, rodzice, którzy nadzorują swoje pociechy również powinni zadbać o odpowiedni przesiew kontentu, ale ich działania mają znaczenie drugorzędne. Jak YT zareagował na wspomniane prośby? Ekspresowo!

Co na to Google?

Firma nie zamierza zamiatać sprawy pod dywan. Przeciwnie, zapowiada podjęcie konkretnych działań, stanowiących solidne narzędzie przeciwdziałania. Firma skupi się na pięciu elementach.

  • Wykorzystanie uczenia maszynowego do analizy materiałów dla dzieci, które mogą zawierać szkodliwe dla nich treści
  • Usuwanie reklam z nieodpowiednich materiałów wideo przeznaczonych dla dzieci, przez co ich twórcy zostaną pozbawieni możliwości zarabiania
  • Blokowanie komentarzy do wspomnianych filmów
  • Nowe wskazówki dla twórców treści przyjaznych rodzinie
  • Edukacja w zakresie zgodnych z polityką serwisu materiałów

W całej organizacji zwiększyliśmy zasoby, aby tysiące osób pracowało przez całą dobę w celu monitorowania, przeglądania i podejmowania właściwych decyzji w ramach naszych zasad dotyczących reklam i treści. Ostatnie zmiany w zakresie egzekwowania przepisów będą kształtowane w nadchodzących tygodniach i miesiącach, kiedy to będziemy pracować nad tym rozwijającym się wyzwaniem. W pełni angażujemy się w rozwiązywanie wspomnianych problemów i będziemy nadal inwestować w inżynierię i zasoby ludzkie potrzebne do utrzymania wszystkiego w należytym porządku. Jako rodzic i lider w tej organizacji jestem zdeterminowana, aby to zrobić. — piszę Johanna Wright, wiceprezes ds. zarządzania produktami w YouTube.

Działania, jakie zdecydowały się podjąć osoby odpowiedzialne za materiały dla dzieci na serwisie YouTube, są godne pochwały. Dobro najmłodszych użytkowników powinno być przez wszystkich traktowane priorytetowo, co nie jest niestety standardem sieciowym. Brawo Google.

Źródło: YouTube Google Blog

Dodaj komentarz

3833 More posts in artykuły category
Recommended for you
Vivo X30 Pro
Rynek smartfonów w 2023 roku

2023 rok będzie przełomowym momentem dla rynku smartfonów. W ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać...