Gala Tech Trendy 2015
Znamy zwycięzców Soczewek Focusa i Produkty Roku magazynu CHIP. Nagrody wręczono 8 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik.
Tech Trendy to wydarzenie w polskiej branży technologicznej, na którym czytelnicy CHIPa przyznają nagrody najlepszym produktom. W tym roku redakcja magazynu wyznaczyła aż piętnaście kategorii, a czytelnikom pozostało głosować. Dwa produkty w każdej kategorii mogły dostać wyróżnienia, dodatkowo wybierany był zwycięzca w swojej klasie sprzętu. Redakcja magazynu CHIP stworzyła 15 kategorii dla sprzętu technologicznego i oprogramowania, w których czytelnicy mieli za zadanie wybrać ulubiony produkt według różnych kryteriów. Nagrodą w tym roku była wyjątkowa okładka magazynu CHIP, tylko i wyłącznie z produktem, który okazał się zwycięzcą swojej kategorii, przeznaczona dla polskiego przedstawiciela producenta zwycięskiego urządzenia lub programu.
Pierwszą kategorią były akcesoria, czyli różnego rodzaju peryferia, które przydają się nam w korzystaniu z technologii. W tej grupie wygrał Logitech swoją bezprzewodową klawiaturą Multi-Device Keyboard K480, a wyróżnione zostały firmy: Sony za stylowe głośniki bezprzewodowe SRS-x3 oraz firma Bose za słuchawki wygłuszające dźwięki z otoczenia. Następnie przyznano nagrody dla aparatów fotograficznych i aparatów fotograficznych do 2500 złotych. W pierwszej z nich wygrał Canon z EOS 7D Mark II za znaczące ulepszenie starszego modelu 7D, a wyróżnienia dostały Nikon D750 oraz Sony Alpha 7 II. W przedziale cenowym do 2500 złotych wygrał za to Nikon D3300, a wyróżnienie przypadło aparatom: Canon EOS 1200D oraz Olympus OM-D E-M10. Po nich przyszła kolej na następne praktyczne kategorie, czyli elektronikę domową oraz elektronikę osobistą (niesławne i trudne do przetłumaczenia „wearables” z angielskiego to przedmioty elektroniczne codziennego użytku, które możemy założyć na siebie). W elektronice domowej wygrał dysk firmy Seagate Backup Plus Slim 2TB, a wyróżnione zostały serwer Synology DS214play oraz telewizor Samsunga – H6400. W grupie elektroniki osobistej docenione wyróżnieniami zostały LG G-Watch R, smartwatch od LG bardzo przypominający zegarek tarczowy i kamera do sportów ekstremalnych GoPro Hero 4 (mój osobisty faworyt, ze względu na to, że to bardzo dobrze znany ze swojej wytrzymałości sprzęt – często występuje w filmach z ludźmi skaczącymi w wingsuitach), a zwycięzcą został smartwatch Samsunga – Galaxy Gear S, jeden z najbardziej funkcjonalnych „inteligentnych zegarków” na rynku. Następna klasa to nagroda za innowacje roku; tu wygrał Skype Translate za możliwość tłumaczenia w czasie rzeczywistym rozmów w różnych językach, a wyróżnieni zostali Google Cardboard, czyli gogle VR z kartonu zrobione notabene przez Google oraz tablet Samsunga – Galaxy Note 4 Edge. Kolejna kategoria to internet oraz usługi cyfrowe; w niej wyróżniono Spotify oraz Yanosik Autostop, a zwyciężyło Allegro.
Po stronach www przyszedł czas na bardziej ortodoksyjną część branży komputerów osobistych, czyli najlepsze komponenty jako sam produkt; w tej grupie zwyciężyło AMD, którego procesor FX-8370E wygrał, a karta graficzna Radeon R9 290X produkcji Sapphire otrzymała wyróżnienie. Oprócz niej zaszczyt wyróżnienia przypadł też dyskowi SSD Plextor M6 256 GB. Zaraz po komponentach znalazły się pozostałe kategorie PC, czyli komputery oraz oprogramowanie. Wśród komputerów wygrało Lenovo z notebookiem Yoga 3, a wyróżnienia dostały dwa skrajnie różne sprzęty: ultrabook Toshiba Portege Z30 oraz laptop gamingowy Asusa – G750JZ. Co do oprogramowania, to nikogo nie powinna zaskoczyć wygrana Windows 8.1, to w końcu głosowanie, a oprócz tego czytelnicy docenili również nową inkarnację Androida o nazwie Lollipop oraz pakiet antywirusowy ESET Smart Security 2015. W dalszej części uroczystości rozdania nagród przyszedł czas na smartfony i smartfony z przedziału budżetowego, czyli do 1000 złotych. Zwycięzcą wśród „mądrych telefonów” został produkt Sony – Xperia Z3, a wyróżnione zostały LG G3 oraz Samsung Note 4. Z kolei w klasie budżetowej wygrał ASUS Zenfone 5, do tego czytelnicy postanowili odznaczyć polskie produkty: Kruger&Matz Soul 2 i GoClever Insignia X5. Tuż po nowoczesnych telefonach nadeszła kolej na sprzęt i oprogramowanie dla firm, czyli wszystko co pomaga lub jest niezbędne w pracy. Tutaj głównym wygranym również był Microsoft ze swoim pakietem biurowym Office 365, a docenieni zostali Lenovo za laptopa T440 oraz Dell za komputer stacjonarny OptiPlex 7010. Ostatnie dwie kategorie to tablety i tablety z przedziału budżetowego, czyli również do 1000 zł. Samsung już po raz drugi na gali może się pochwalić wygraną, tym razem za Galaxy Tab S. Lenovo za Yoga Tablet 2 i Google za Nexus 9 również mogą czuć się wyróżnieni. Ostatnia kategoria magazynu CHIP to tablety budżetowe, tu zwyciężył Kiano Intelect 8 3G Windows, a wyróżnienie dostały Modecom FreeTAB 9000 IPS PZPN, który, co ciekawe, jest oficjalnym tabletem Polskiego Związku Piłki Nożnej i GoClever Insignia 1010M. Na tym kończą się nagrody przyznane przez czytelników magazynu CHIP. Na pewno usatysfakcjonowani muszą się czuć przedstawiciele Samsunga oraz Microsoftu, opuszczając galę z dwoma wygranymi.
Drugą częścią gali, a właściwie intermisją pomiędzy kolejnym kategoriami konkursu redakcji CHIP, było rozdanie Soczewek magazynu FOCUS, czyli nagród za największe innowacje w polskiej nauce i technologii. Gala została połączona z tym wydarzeniem ze względu na podobny charakter nagród oraz wspólnego wydawcę obu magazynów. Redakcja FOCUS przygotowała 3 kategorie: innowacje medyczne, innowacje techniczne oraz innowacje informatyczne. Na zwycięzców głosowali czytelnicy magazynu. W innowacjach medycznych wygrał zespół profesora Szczepana Zapotocznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego za dodatek antybakteryjny do tworzyw sztucznych z nanocząsteczkami srebra, przyjazny dla środowiska. Z kolei w kategorii innowacji technicznych wygrał dr. hab. inż. Marek Krzaczek z zespołem z Politechniki Gdańskiej za tani system ogrzewania budynków, pochłaniający w ciepłe dni gorąco i magazynujący je pod ziemią w celu ogrzewania w chłodne dni. Ostatnia Soczewka, tym razem za innowacje informatyczne, przypadła aplikacji eFood, która po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu spożywczego za pomocą telefonu powie nam, jakie są w nim dodatki do żywności oraz zaalarmuje o ich ewentualnej szkodliwości. Gali towarzyszyły również obchody dwudziestolecia magazynu FOCUS. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i pozostaje nam zobaczyć się w za rok na kolejnym Produkcie Roku CHIPu.