Google Grafika

Google Grafika — pobieranie zdjęć z pełnej rozdzielczości będzie utrudnione

Korzystaliście z wyszukiwarki Google Grafika w celu odnalezienia i pobrania zdjęć w wysokiej rozdzielczości? Jeśli tak, mam dla was nienajlepszą wiadomość. Gigant z Mountain View postanowił nieco utrudnić ten proces, co jest bezpośrednim następstwem ugody zawartej pomiędzy Google a Getty Images. Tłumaczymy, co dokładnie uległo zmianie.

Google Grafika

Prawa autorskie to temat rzeka. Respektowanie ich w sieci nie jest zadaniem prostym, przez co często dochodzi do sporów kończących się w sądzie. W niektórych przypadkach dochodzi do ugody. Do takowej doszło w przypadku wyszukiwarki obrazów Google Grafika oraz Getty Images. W myśl ustaleń wspomnianych podmiotów, z narzędzia zniknęła uwielbiana przez internautów opcja. Dodatkowo przy każdym obrazie wyeksponowano informację na temat praw autorskich.

Google Grafika okrojona z funkcji

Na potrzeby pracy korzystam z dedykowanych serwisów z grafikami. Znaczną część stanowią darmowe stocki, ale zaglądam również na płatne zbiory zdjęć. Niemniej, prywatnie bardzo często zdarza mi się wyszukiwać konkretne obrazy za pośrednictwem usługi Google Grafika. Efektywność narzędzia oraz wygoda pobierania grafiki powodowały, że poszukiwania konkurencyjnych rozwiązań były pozbawione sensu. Niestety, teraz za sprawą zmian w wyszukiwarce grafiki od Google nie będzie to już takie oczywiste.

Okazuje się, że na mocy porozumienia dwóch wspomnianych wcześniej podmiotów z Google Grafika zniknął przycisk “Pokaż obraz”. Element ten pozwalał otworzyć konkretną podstronę z grafiką, którą mogliśmy pobrać w wysokiej (pełnej) rozdzielczości. Teraz nie będzie to już takie łatwe. Aby “zassać” zdjęcie należy najpierw odwiedzić stronę, na której znajduje się poszukiwany plik. Oczywiście witryna zaprezentuje nam również pozostałe elementy, co stanowi pewną niedogodność.

Kolejną, choć tym razem nieinwazyjną zmianą jest wyeksponowanie informacji o tym, że materiały objęte są prawami autorskimi.

To nasza wina

Zastanawiacie się, dlaczego wprowadzono zmiany do usługi Google Grafika? Odpowiedź okazuje się prostsza, niż mogłoby się wydawać. Okazuje się, że my — internauci często łamiemy prawa autorskie, przez co twórcy muszą opracowywać coraz to nowsze zabezpieczenia. Google Grafika pozwalało na proste wyszukiwanie i pobieranie materiałów, z których część objęta była prawami autorskimi, w efekcie czego narzędzie mogło posłużyć działaniu na niekorzyść twórców. Sprawa wydaje się jasna.

Na szczęście finalnie, w dalszym ciągu możemy grafiki pobierać, choć nie będzie to już tak proste, jak dawniej.

Źródło: Twitter (Google)

One Comment

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...