GooglePDFViewer2

Google PDF Viewer wylądował w sklepie z aplikacjami dla Androida

W Google Play pojawiła się aplikacja będąca czytnikiem dokumentów PDF. Co ciekawe, jest to samodzielny produkt, a nie jak dotychczas część składowa dysku Google.

GooglePDFViewer2

W przypadku mobilnej platformy systemowej Google Android wybór czytników PDF jest po prostu ogromny. Niestety lwia część aplikacji nie radzi sobie z większymi dokumentami – to spora wada. Z tych, które „dają radę”, możemy wymienić świetny i rozbudowany Adobe Reader oraz Google PDF Reader, który do niedawna był jedynie modułem zawartym w Dysku Google.

Powiedzmy sobie szczerze – tytułowy program nie zastąpi nam Adobe Readera i prawdę mówiąc wątpię, aby taki był jego cel.  Dlaczego? W przeciwieństwie do rozbudowanego AR, Google PDF Reader pozwala jedynie na odczyt dokumentu, wyszukiwanie w nim określonej frazy, a także kopiowanie znaków. Ten drugi umożliwia dodatkowo tworzenie zakładek, synchronizacje z chmurą (od Adobe) oraz dodawanie notatek.  Różnica niby niewielka, ale pozwala na sprawniejszą pracę przy plikach PDF. Aplikacja od Google nie oferuje wymienionych funkcjonalności, ale użytkownicy z pewnością docenią prostotę – dosłownie każdy, nawet mniej „techniczny” user odnajdzie się w interfejsie tegoż czytnika.

GooglePDFViewer4

Program powstał na bazie PDFium, z którego od dawna korzysta przeglądarka Google Chrome oraz Opera. W ubiegłym roku zmieniono zasady licencji (obecnie BSD), czego następstwem było otwarcie się czytnika na zewnętrzne aplikacje.

GooglePDFViewer5

Czy użytkownicy porzucą sprawdzony, choć na słabszych sprzętach nieco ociężały Adobe Reader na rzecz nowego rozwiązania giganta z Mountain View? Myślę, że tak. Powiem więcej – sam jestem idealnym tego przykładem. Skoro produkt giganta z Mountain View, będący oszczędnym w kwestii apetytu na zasoby systemu, radzi sobie nawet z potężniejszymi PDF-ami zajmującymi po kilkadziesiąt megabajtów, nie widzę powodu, dla którego miałbym z niego nie skorzystać.

Źródła: AndroidPolice, Google Play.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...