You are here
GTA V na szczycie – dlaczego dalej tak chętnie kupujemy grę? Gry konsole 

GTA V na szczycie – dlaczego dalej tak chętnie kupujemy grę?

To wręcz niesamowite, ale GTA V na szczycie listy sprzedażowych obejmujących Europę, Afrykę, Australię i Bliski Wschód, pozycja od Rockstar zajmuje pierwszą lokatę. Po tylu latach od premiery, dalej gracze najchętniej sięgają po tytuł, który od dawna nie powinien już pojawiać się w zestawieniach tego typu. Gdzie kryje się jego długotrwały sukces?

GTA V na szczycie
fot. Rockstar Games

Nie mamy wątpliwości co do tego, że Rockstar potrafi robić doskonałe gry. Nie chodzi już nawet o samą serię Grand Theft Auto, która zagwarantowała firmie ogromny sukces na całym świecie. Przecież Red Dead Redemption II to także doskonały przykład na to, że scenarzyści w firmie osiągnęli niesamowity poziom, a opowiadane przez nich historie w połączeniu z gameplayem, zagwarantowały wysoką sprzedaż. Jednak na rynku jest tyle tytułów, że aż dziwne jest to, że Grand Theft Auto V dalej potrafi „wbić się” na pierwsze miejsce w rankingu sprzedażowym.

GTA V na szczycie

GTA V na szczycie listy sprzedażowej, czyli na pierwszym miejscu, może trochę dziwić. Produkcja po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 2013 roku, czyli minęło dokładnie sześć lat. W między czasie wyszła jeszcze wersja na komputery osobiste oraz na nowe generacje konsol, gdzie dodano między innymi możliwość obserwowania poczynań głównych bohaterów z perspektywy pierwszej osoby. Jednak to zdaje się być zbyt mało, by przez tyle lat utrzymać zainteresowanie szerokiej publiczności. Powodów, dla których GTA V ponownie stało się tak popularne, może być kilka.

Jednym z nich zapewne są przeceny, bo tytuł od Rockstar co jakiś czas dodawany jest do przeróżnych promocji, czyli można go kupić w naprawdę przystępnej cenie. Ci, którzy wcześniej zwlekali z zakupem, teraz zwyczajnie zaczęli nadrabiać. Kolejnym z powodów jest zapewne to, że Rockstar cały czas dba o swoją społeczność. W wersji on-line dodawane są nowe wyzwania, dodatki oraz misje, więc wszystko w wirtualnym mieście po prostu „żyje”. Dzięki temu, zainteresowanie produkcją cały czas jest utrzymane, a nowi gracze dalej się pojawiają.

Co króluje w sprzedaży?

Ranking sprzedaży obejmuje produkty zarówno z dystrybucji cyfrowej, jak i tej normalnej, pudełkowej. Grand Theft Auto V zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce, ale co z pozostałymi pozycjami? Tutaj bez większych zaskoczeń, bo są one tożsame z tym, co widzimy chociażby na liście sprzedażowej z Wielkiej Brytanii, choć pojawiły się także i pewne niespodzianki. I tak na drugim miejscu znalazło się Crash Team Racing: Nitro-Fueled, czyli nowa wersja wyścigów z klasycznymi postaciami z gier. Miejsce trzecie okupuje Mario od Nintendo, czyli Super Mario Maker 2.

Miejsce czwarte przypadło wyścigom, a w tym przypadku ich bardziej rzeczywistej wersji, czyli F1 2019. Kolejna pozycja to nowość, która zaczęła sobie całkiem przyzwoicie radzić na światowych rynkach, czyli Dragon Quest Builders 2. Lekkim zaskoczeniem jest pozycja numer sześć, bo na niej znalazło się Tom Clancy’s Rainbow Six Siege. Widocznie gracze zapragnęli rozgrywki sieciowej i po raz kolejny rzucili się na FPS’a. Dalej mamy już klasykę, czyli FIFA 19. Każda odsłona serii doskonale się sprzedaje, więc to też nie jest specjalnym zaskoczeniem. Przedostatnie miejsce może dziwić, ale na Steam były niesamowite promocje, więc i Borderlands: The Pre Sequel „wbiło” się na listę. Ostatnie miejsce należy do EA Sports UFC 3.

Lista najlepiej sprzedających się gier

  • Grand Theft Auto V
  • Crash Team Racing: Nitro-Fueled
  • Super Mario Maker 2
  • F1 2019
  • Dragon Quest Builders 2
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
  • FIFA 19
  • Mario Kart 8: Deluxe
  • Borderlands: The Pre Sequel
  • EA Sports UFC 3

Konsole, PC-ty oraz laptopy do grania, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Game Industry / EMEAA / Rockstar / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment