HEIF

HEIF na Windowsie i Androidzie. Apple może otwierać szampana

HEIF to nowy format plików graficznych, który ma szansę zastąpić popularny JPG. Implementację High Efficiency Image File jako pierwszy rozpoczął gigant z Cupertino, który wdrożył technologię do systemów iOS 11 oraz macOS High Sierra. Okazuje się, że HEIF trafi także do pozostałych najpopularniejszych platform systemowych. To olbrzymi sukces firmy Apple, która po raz kolejny zyskuje miano pioniera.

HEIF

Żeby było jasne — Apple nie opracowało formatu HEIF oraz HEIC, ale udział giganta z popularyzacji tychże technologii jest nieoceniony. Aby zrozumieć, jak istotne dla rozwoju branży jest zastąpienie leciwego już JPG formatem HEIF, należy poznać historię formatu. Poniżej krótka ściągawka.

Historia HEIF

High Efficiency Image File Opracowano w 2013 roku, za co odpowiada Moving Picture Expert Group (MPEG). Wspomniana grupa twierdziła, że nowy kontener obrazu potrafi przechowywać zdjęcia w wyższej jakości przy mniejszej przestrzeni potrzebnej do zapisania obrazu. Niestety, przez długi czas po “wynalezieniu” HEIF, format leżał, czekając na swoją szansę. Tę postanowiło dać mu Apple.

Sadownicy dostrzegli potencjał we wspomnianym formacie, czego efektem było wdrożenie technologii do systemów iOS 11 oraz macOS High Sierra. Oczywiście, użytkownicy w dalszym ciągu mogą używać popularnego formatu JPG, jednak dostosowanie się do nowego rozwiązania wydaje się sensowniejsze. Co ciekawe, nie występuje tutaj problem ze zgodnością, gdyż podczas eksportu do mediów społecznościowych oraz do systemów nieobsługujących High Efficiency Image File, plik zostanie przekonwertowany na JPG. Jest to jednak półśrodek. Do pełnej wygody potrzeba wsparcia HEIF przez pozostałe platformy.

HEIF

Obsługa High Efficiency Image File w Windowsie i Androidzie.

Google zapowiedziało wprowadzenie natywnej obsługi HEIF w Androidzie P, czyli nadchodzącym systemie mającym zadebiutować jeszcze w tym roku. Microsoft postanowił nie być gorszy i w testowej kompilacji Windows 10 (build 17623) również zaimplementował wspomnianą zgodność. Naturalnie rozwiązanie trafi w swoim czasie do stabilnej wersji okienek Microsoftu.

Niemal pewne jest to, że format przyjmie się powszechnie i prędzej czy później wyprze JPG, co mnie osobiście cieszy. Widzę High Efficiency Image File ogromny potencjał. Jeśli chcecie być gotowi na nowe rozwiązanie, wybierzcie jeden ze zgodnych sprzętów dostępnych w naszym sklepie internetowym.

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...