Hełm dla rycerza z GoPro? Takie rzeczy na Ukrainie

GoPro to ulubione „uzbrojenie” dla sportowca. Można „upolować” szusowanie na nartach, nurkowanie, a nawet… sportowe walki rycerskie. Firma Buhurt Technologies z Ukrainy stworzyła hełmy rycerskie z „okiem” na kamerę GoPro. 

 
Co to są sportowe walki rycerskie? Około 2009 roku na potrzeby zmagań rycerzy, którzy chcieli ostrzej walczyć stworzono zasady walki pełnokonktaktowej w zbrojach historycznych. W walkach grupowych dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne „nierycerskie” chwyty. Walczy się do momentu położenia wszystkich zawodników drużyny przeciwnej na ziemi. Drużyny na ringu liczą albo po pięciu, 10, 16 albo po 21 fighterów.
 
Nieco inaczej jest w rywalizacji indywidualnej, tam zawodnicy walczą w trzech półtoraminutowych rundach, zaś sędziowie zliczają punkty za trafienia. W całej Polsce powstały już kluby walki, które nacisk stawiają na technikę i siłę, a nie rekonstrukcję historycznych realiów – jak wcześniejsze bractwa rycerskie. Oczywiście zbroje i broń muszą mieć odzwierciedlenie w źródłach historycznych, lecz istotną kwestią jest by były także bezpieczne – utworzono więc przepisy, nad których przestrzeganiem czuwają sędziowie. 
 
Stworzono mistrzostwa świata, które rokrocznie śledzi kilkadziesiąt tysięcy widzów oraz kolejne setki przed ekranami komputerów w live streamie. Filmy z walk są bardzo popularne w internecie – swego czasu polskim hitem był „Spartański kopniak”, pokazywany nawet na antenie MTV Europe. Ukraińcy poszli o krok dalej i… stworzyli heły dostosowane do kamer Go-Pro. Wykonane przez płatnerza cuda po zawieszeniu kolorowego, wełnianego wianka nie wyglądają „nieśredniowiecznie”. Zresztą, obejrzyjcie filmik.
 
 
– Rycerstwo sportowe to takie trochę sumo – wyjaśnia Sylwester Koper, zawodnik Fabryki Świń i współzałożyciel projektu wynajmijrycerza.pl – jest to widowiskowy sport walki w tradycyjnej oprawie. Do tej oprawy z pewnością można zaliczyć nagrywanie filmów GoPro, które mają pokazać jak bardzo efektowny jest to sport i przyciągnąć kibiców. 

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...