HTC Sens 8 – dla każdego użytkownika Androida

Tajwańczycy rozpoczęli właśnie zamknięte beta testy nakładki systemowej Sense 8 przystosowanej do pracy na innych niż HTC smartfonach z Androidem. Co wy na to?

HTC Sense 8 750x300

HTC nie radzi sobie ostatnio najlepiej, ale nie można zapominać, że marka przyczyniła się do rozkwitu Androida, który jeszcze kilka lat temu nie przypominał nawet dzisiejszego pełnoprawnego systemu operacyjnego. Nie licząc urządzeń z linii GPE (Google Play Edition) każdy sprzęt sygnowany marką HTC, pracował pod kontrolą zmodyfikowanej wersji zielonego robota, tak zwanej nakładki. W tym przypadku mówimy o Sesne.

Jest to chyba jedna z najlepiej zoptymalizowanych modyfikacji, która nie ingeruje zbytnio (w najnowszych edycjach) w czyste AOSP (Android Open Source Project), dodając jedynie kilka autorskich rozwiązań, aplikacji i drobnych, lecz przydatnych rozwiązań. Nic dziwnego, że Sense podbił serca użytkowników Androida. Sam korzystam obecnie z najnowszej wersji oprogramowania z najświeższą nakładką i muszę przyznać, że wszystko działa lepiej niż dobrze. Interesujące jest to, że Sense 8, bo taką numerację przyjął produkt, można użytkować na dwa sposoby – tradycyjny, czyli znany z wcześniejszych odmian nakładki oraz frystyle. Czym charakteryzuje się druga opcja?

Frystyle

Nie każdemu przypadnie do gustu nowe rozwiązanie. Dlaczego? Nie znajdziemy tutaj tradycyjnego systemu skrótów aplikacji – wszystko „wtapia” się w wyświetlacz, co wygląda obłędnie, ale nie jest do końca użyteczne. Czy jestem zwolennikiem tak zwanego wolnego układu aplikacji? Nie, pobawiłem się opcją dwa dni w celach testowych, ale nie przypadła mi ona do gustu. Potrzebuje szybkiego, prostego i wygodnego dostępu do programów, z których korzystam. U mnie funkcja nie zdaje egzaminu. Nie mniej jednak przypuszczam, że młodsi użytkownicy smartfonów będą możliwościami customizacji zachwyceni.

Dla każdego?

HTC Sense 8

Dotychczasowo z nakładki mogli korzystać jedynie użytkownicy smartfonów HTC i nic w tym dziwnego. Każdy producent „chroni” swoje oprogramowanie i uznaje je za coś wyjątkowego. Tajwańczycy postanowili zmienić nieco podejście do tej kwestii…

Okazuje się bowiem, że pracują oni nad wersją nakładki HTC Sense 8 dedykowanej urządzeniom spoza portfolio produktów marki. To duża zmiana i ciężko przewidzieć, jakie będą konsekwencje działań firmy. Czyżby producent zamierzał spopularyzować w ten sposób swoje oprogramowanie i beta testy rozwiązania są tylko środkiem do celu? Jest to w mojej ocenie wysoce prawdopodobne.

Jak dołączyć do testów? Na chwilę obecną nie znamy odpowiedzi na to pytanie, ale kiedy tylko pojawią się jakieś przecieki, z pewnością was o tym poinformujemy. Przyznam, że sam jestem ciekaw, jak wspomniany soft współgrałby z oprogramowaniem innego producenta.

„Ale to już było…”

Myślicie, że portowanie nakładki to coś nowego? Skądże – kilka lat temu robiliśmy to z kolegami z „pewnego” forum i choć nie obywało się bez błędów – to sam proces był możliwy do zrealizowania. Jakby się zastanowić, to dzisiejszy Android pozwala czerpie garściami z rozwiązań, które dostępne były rok, dwa, a nawet 4 lata temu. To nic złego – właściwie cieszy mnie, że Google implementuje do systemu opcje pożądane przez użytkowników.

Przykład? Jeszcze w czasach Galaxy S (tak pierwszego przedstawiciela linii) brak pamięci na dane aplikacji bywał kłopotliwy. Dziś możemy przenieść programy na kartę SD, a nawet zmienić tę pamięć przenośną w „dysk” integralny. SD jako pamięć integralna? Niemożliwe? Możliwe, gdyż robiłem to kilka lat temu, użytkując pierwszą S-kę.

Pozostaje jedynie pytanie dotyczące tego, czy testy się powiodą, zaś finalna wersja softu trafi do userów. Odpowiedzi brak, ale z pewnością pojawi się ona z czasem.

Źródło: Android Central

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...