You are here
Ale kosmos! IKEA tworzy meble inspirowane Marsem artykuły News 

Ale kosmos! IKEA tworzy meble inspirowane Marsem

Szwedzki producent mebli przyzwyczaił nas już do tego, że potrafi się dobrze zareklamować. Jakiś czas temu głośno było o reklamie, na którą trzeba było… nasikać. Teraz mówimy jednak o zupełnie innym rodzaju promocji, bo takim, który związany jest z… Marsem. Tak, IKEA tworzy meble inspirowane Marsem, a konkretniej, bazą na nim.

IKEA tworzy meble na Marsa

IKEA do tej pory kojarzyła nam się głównie ze składaniem mebli. Przecież to dzięki temu, że ich produkty są samodzielnie montowane oraz można je wziąć ze sklepu od ręki, firma zyskała międzynarodową sławę. Teraz chcą pójść dalej i przekroczyć kolejną granicę. Wprawdzie zaprojektowana i limitowana seria mebli nie trafi na stację kosmiczną czy do bazy na Marsie, to jednak czerwona planeta ma z nią sporo wspólnego. Co więcej, projektanci z IKEA mocno nawiązują do przyszłości, która zapowiada podróże na inne planety.

IKEA tworzy meble inspirowane Marsem

O tym, że IKEA wchodzi w różne ciekawe projekty z równie interesującymi ludźmi, wiadomo nie od dziś. Tym razem postanowiono wysłać projektantów do Utah, gdzie w ośrodku badawczym Mars Desert Research Station (MDRS) zasięgnęli opinii przebywających tam naukowców. IKEA chciała dowiedzieć się, jakie potrzeby mają osoby, które przebywają w małych i ciasnych pomieszczeniach, a to posłużyło im do zaprojektowania nowej serii mebli oraz dodatków do domu.

Ikea Rumtid

To nie wszystkie miejsca, które odwiedzono, by lepiej poznać ciasne miejsca. Zawitano także do Tokyo, gdzie spędzono trochę czasu w specjalnych kapsułach hotelowych. Tam najważniejsza była modularność, czyli możliwości łatwego łączenia ze sobą elementów i łatwego ich przesuwania. Jednak to MDRS wywarło na projektantach największe wrażenie. To zresztą widać w zaprezentowanych przez firmę projektach. I choć oficjalnie to jeszcze nie czas, gdzie IKEA tworzy meble na Marsa, Szwedzi nie wykluczają tego w przyszłości. Wprawdzie mówią to z przymrużeniem oka, ale nigdy nie wiadomo, co osiągną. W końcu jeszcze niedawno nikt nie sądził, że w kosmosie będzie latał samochód, a Elon Musk przecież tego dokonał. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by IKEA swoje meble w przyszłości umieściła na stacjach badawczych Marsa.

IKEA RUMTID

Kolekcja została nazwana RUMTID i do sklepów ma zawitać dopiero w 2020 roku. Niestety, nie wiadomo czy do każdego i czy trafi do Polski, ale byłoby miło. Seria zostanie podzielona na cztery segmenty, które mają odzwierciedlać to, co było najważniejsze podczas projektowania. Będą to odpowiednio Czas, Małe przestrzenie, Woda oraz Powietrze. Tworząc meble powstał także nowy sposób ich produkcji, która opiera się na tym, że fornir zawinięty jest wokół pustych rurek. Dzięki temu można tworzyć różne konstrukcje takie jak sofy, łóżka czy nawet szafy.

Ikea Rumtid

Nowy rodzaj materiału oraz łączenia elementów sprawia, że meble będą o wiele łatwiej “ustawialne” w mniejszych pomieszczeniach. Proces produkcyjny także został uproszczony i nie generuje tyle niepotrzebnych materiałów, co dotychczas. Seria RUMTID to także oczyszczacze powietrza oraz funkcjonalne tekstylia. To, czy nowa seria mebli jest ładna, pozostaje kwestią gustu, ale z całą pewnością jest oryginalna. Nie podano jeszcze cen, ale nie powinny odbiegać od standardów, do których przyzwyczaił nas szwedzki producent.

Ikea Rumtid

Smartfony oraz laptopy, które zabierzecie nawet w kosmos, znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Źródło: IKEA

 

Related posts

Leave a Comment