iOS 11

Apple prezentuje iOS 11, macOS High Sierra oraz watchOS 4

Tak jak przewidywano, na dzisiejszym Keynote WWDC 2017 Apple zaprezentowało nowe wersje swoich systemów operacyjnych z iOS 11 na czele. Sprawdźmy więc najistotniejsze nowości, jakie mają pojawić się we wspomnianych aktualizacjach.

W zasadzie prezentacja to zbyt mocne określenie. W przypadku dzisiejszego spotkania, trafniejszym wydaje się nazwa “zapowiedź”. Tak, systemy trafią do użytkowników końcowych dopiero za kilka miesięcy. Niecierpliwi mogą skorzystać z programu beta-testów, w którym to iOS 11, macOS High Sierra oraz watchOS 4 dostępne będą jeszcze w tym miesiącu. Oczywiście należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami w użytkowaniu, jak na wersję rozwojową przystało. Deweloperzy otrzymali możliwość pobrania nowych buildów już dziś. Nie przedłużając — sprawdźmy, co przygotowało dla iUżytkowników Apple.

iOS 11 — co nowego?

iOS 11

iOS, czyli mobilny system operacyjny dedykowany iPhone’om oraz iPad’om został naprawdę dopieszczony. Patrząc na nowości w pozostałych systemach, nie sposób się z tym nie zgodzić. Ficzerów jest sporo, dlatego dziś opiszę wam jedynie te, które zrobiły na mnie wrażenie i jak mniemam, mogą zainteresować również was.

  • iMessage — do aplikacji zawitała właśnie pełna synchronizacja pomiędzy iOS i macOS. Oznacza to, że kasując wiadomość na jednym urządzeniu, “wyleci” ona z drugiego. Niby oczywiste, ale dotychczasowo działało to zupełnie inaczej. Rzeczony komunikator doposażono w płatności Apple Pay oraz odświeżone centrum aplikacji
  • Siri — głos, jakim przemawia asystentka będzie od teraz bardziej naturalny, a co istotne pozwoli na tłumaczenie w czasie rzeczywistym języków takich jak Angielski, Francuski, Niemiecki, Hiszpański oraz Włoski. A zapomniałby — jeszcze Polski… żartuje, zaczynam już powątpiewać w to, że Apple kiedykolwiek doceni nasz rynek.
  • Centrum Sterowania — to największa zmiana tegoż elementu od wersji iOS 7 (wiecie o co chodzi). W iOS 11 wygląda element ten wyglada o wiele ciekawiej i daje nam dostęp do nowego sposobu interakcji. Może patrze przez różowe okulary, ale mnie ficzer ten zachwycił.
  • Apple Maps — mapy wyposażono w nowy tryb nie przeszkadzaćdedykowany kierowcom. Oczywiście, zadziała on w pełni automatycznie, o czym raczy powiadomić osoby próbujące się z nami skontaktować. W Apple Maps dla iOS 11 pojawiła się również opcja pozwalająca na nawigację po centrach handlowych, naturalnie pieszą.
  • Apple Store — ten został gruntownie przebudowany i jest to zmiana potężna. Tym razem nie jest to nawet odświeżenie — to zupełnie nowy interfejs, o którym więcej napiszę, kiedy tylko “dosiądę” się do bety nowego iOS.

macOS High Sierra

Choć komputery są urządzeniami bez wątpienia bardziej skomplikowanymi od smartfonów i tabletów, lista nowości prezentuje się o wiele skromniej. Oczywiście Apple nie powiedziało o rzeczonym OS-ie wszystkiego, dlatego też mnóstwo nowości wypłynie dopiero po pewnym czasie.

w nowym macOS skupiono się na usprawnieniach przeglądarki Safari, którą chwalono za wydajność i oszczędność baterii, nie zapominając przy tym “zjechać” najmocniejszej konkurencji. Nowa wersja Safari ma być jeszcze szybsza i gwarantować jeszcze płynniejszą pracę. W programie znajdziemy również dodatki takie jak blokowanie automatycznego odtwarzania filmów, które bywa niekiedy irytujące.

Z pozostałych nowości warto wspomnieć o usprawnieniach pracy w trybie podzielonego ekranu oraz lepszej optymalizacji aplikacji poczty. Mocną rzeczą będą również Zdjęcia, które doczekały się edytora grafiki, który mógłby zawstydzić pełnopłatne programy dedykowane edycji fotografii. Mówiliśmy już o iOS 11, macOS High Sierra, pora na…

watchOS 4, czyli rozczarowanie

iOS 11

Zawiodłem się, ale najbardziej współczuje użytkownikom tego iGadżetu, którzy otrzymali nowości, które można porównać z resztami obiadu, które oddajemy podwórkowemu psu. Sam nie do końca popieram istotę inteligentnych zegarków, stąd moja opinia może być lekko przesadzona. Nie mniej, z nowości wymienić mogę jedynie:

  • Nowe tarcze z postaciami z kreskowek
  • Nową tarczę obsługującą Siri (to na plus)
  • Nowy interfejs aplikacji do zarządzania aktywnościami
  • Usprawnienia aplikacji Muzyka

To wszystko?

Dziś — owszem, ale w najbliższych dniach możecie spodziewać się co najmniej kilku publikacji traktujących o dzisiejszych tematach… naturalnie tych wymagających rozwinięcia.

Źródło: Apple, opracowanie własne

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...