iOS 11 Public Beta dostępna dla wszystkich

Wszyscy chętni mogą pobrać juz iOS 11 Public Beta. Apple zdecydowało się udostępnić użytkownikom domowym najnowsze wersje rozwojowe oprogramowania. Oprogramowania, które trafi do kanału oficjalnego dopiero jesienią.

iOS 11 Public Beta

Od kilku lat Apple wychodzi naprzeciw oczekiwaniom deweloperów oraz użytkowników, które dotyczą możliwości przetestowania nadchodzącej wersji systemu jeszcze przez jego oficjalną premierą. Dotyczy to zarówno iOS, macOS, watchOS, jak i tvOS. Do niedawna możliwość sprawdzania “świeżynek” mieli jedynie programiści zarejestrowani w specjalnym kanale. Mało tego — uczestnictwo w nim wymagało ponoszenia niemałej z punktu widzenia typowego usera opłaty. Od niedawna soft w formie beta mogą testować wszyscy i co istotne, Apple nie pobiera z tego tyłu żadnej opłaty. Oczywiście Public Beta dostępna jest nieco później niż Beta z kanału deweloperskiego, ale czy kilka tygodni jest realnym problemem? Wątpię.

iOS 11 Public Beta — instalacja

Oprogramowanie w fazie testowej możemy zainstalować na naszych urządzeniach po uprzedniej rejestracji na TEJ stronie. W teorii nie jest to zadanie skomplikowane i powinni poradzić sobie z nim średnio zaawansowani użytkownicy sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka na obudowie. Następnie konieczne jest pobranie “profilu” na swój smartfon i udanie się do zakładki aktualizacji systemu, z poziomu której rozpoczniemy proces update’u.

To wszystko, zero zawiłości i skomplikowania. W mojej ocenie, z wejściem w świat oprogramowania iOS 11 Public Beta poradzi sobie każdy. Pytanie, czy każdy chętny powinien to uczynić. Odpowiedź brzmi nie.

Możliwe błędy

Apple informuje o tym, że oprogramowanie jest w fazie testowej i choć wyszło z bety dla deweloperów, w dalszym ciągu posiada błędy. W związku, z czym należy liczyć się z możliwością błędnego działania iOS 11, a nawet awarii sprzętu. Większość wspomnianych awarii dotyczy oczywiście oprogramowania, a co za tym idzie — możemy “ugasić pożar” w domowym zaciszu. Nauczony jednak doświadczeniem, musze powiedzieć wam, że niekiedy błędy kończą się fizycznym uszkodzeniem jednego z komponentów sprzętu. Tak, kiedy oprogramowanie wydaje błędne komendy podzespołom, te mogą najzwyczajniej w świecie przegrzewać się. Efekt jest prosty do przewidzenia. Dlatego też jeśli już decydujecie się na instalację iOS 11 Public Beta, powinniście zdawać sobie sprawę z towarzyszącemu temu procesowi ryzyka.

Wróćmy na chwilę do awarii czysto programowych. Po instalacji iOS 11 Public Beta może się zdarzyć, że sprzęt odmówi wam posłuszeństwa. Obawy? Brak uruchomienia, stale wyświetlające się „jabłko lub bootloop. Co w takim przypadku? W większości awarii wystarczy przywrócić dane z kopii zapasowych. Jeśli nie nawykliście do wykonywania backupów, sugeruję zmianę przyzwyczajeń. Sam mam bzika na punkcie bezpieczeństwa danych, dlatego też uważam rzeczoną metodę za konieczność.

Łatwo się wycofać

Apple zaleca instalację iOS 11 Public Beta na sprzęcie innym niż wykorzystujemy na co dzień. Wspomniałem już o możliwych awariach. Chyba lepiej “uszkodzić” sprzęt zapasowy, niż narzędzie pracy, prawda?

Oczywiście, jeśli uznacie, że lista błędów jest dla was nie do przeskoczenia, bądź najzwyczajniej w świecie znudzicie się iOS 11 Public Beta, możecie wrócić do kanału stabilnego oprogramowania na iPhone’ów. Nie jest to zadanie trudne, niestety trzeba liczyć się z tym, że rzeczony proces trwa. Czas to jedyne czego potrzebujecie.

Źródło: Apple

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...