You are here
Jak bezpieczne są publiczne WiFi na lotnisku, w kawiarni czy w hotelu? Sprzęt 

Jak bezpieczne są publiczne WiFi na lotnisku, w kawiarni czy w hotelu?

Na przestrzeni ostatnich lat, można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania wykonywaniem pracy zdalnej. Firmy z całego świata coraz częściej rezygnują z zatrudniania pracowników na klasycznych etatach, na rzecz korzystania z usług, jakie świadczą freelancerzy. W dzisiejszym świecie niezależność finansową można uzyskać pracując przed ekranem własnego komputera.

Wystarczy odrobina chęci, umiejętności i Internet, aby móc pracować z dowolnego miejsca na świecie. W efekcie niezwykle łatwo natrafić na osoby, które pracują w kawiarniach, barach lub podczas oczekiwania na pociąg czy samolot. Ogólny i łatwy dostęp do sieci Wi-Fi sprawia, że korzystać z internetu można niemalże w każdym miejscu na świecie. Robienie przelewów, wysyłanie gotowych projektów graficznych, zestawień czy artykułów nigdy wcześniej nie było tak proste. Pozostaje jedynie pytanie, jak bezpieczne są powszechnie dostępne publiczne Wi-Fi na lotniskach, w kawiarniach czy hotelach?

Jak bezpieczne są publiczne sieci Wi-Fi?

Choć wydawać by się mogło, że korzystanie z publicznego internetu na lotnisku, w kawiarni czy w hotelu nie powinno stanowić niebezpieczeństwa, to jednak należy w jego trakcie zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy wystrzegać się niezabezpieczonych sieci publicznych, gdy te nie wymagają podania hasła dostępu. Hakerzy mają w takiej sytuacji doskonałe pole do popisu, ponieważ bez trudu mogą podszywać się pod znane sieci, stawiając własne hot-spoty w miejscach użyteczności publicznej. Następnie, nasłuchując ruch mogą pozyskiwać dane wrażliwe takie jak: hasła do portali społecznościowych, banków, poczty e-mail czy dane osobowe. Co gorsza, takie sieci zwykle mają nazwy, które do złudzenia przypominają te właściwe Wi-Fi.

Jak zachowywać się podczas korzystania z Wi-Fi w miejscach publicznych?

Zaleca się, aby unikać sieci Wi-Fi w miejscach, które nie zostały przez nas uprzednio zweryfikowane. O wiele bezpieczniej jest korzystać z internetu w znanej już kawiarni czy pensjonacie, niż gdzieś, gdzie pojawiliśmy się po raz pierwszy.

Narazić swój komputer czy telefon na zawirusowanie czy też siebie na kradzież tożsamości wcale nie jest trudno. Z tego też względu, podczas korzystania z publicznych hot-spotów należy zachować zdroworozsądkowe myślenie. Przed połączeniem się z siecią, koniecznym jest upewnienie się co do jej nazwy, a po połączeniu się z nią tego, czy nasze urządzenie w istocie korzysta z tej właściwej Wi-Fi.

W trakcie sesji ważnym jest, aby korzystać jedynie z takich witryn, które gwarantują szyfrowane połączenia. Chodzi o to, by na początku adresu WWW znajdowało się “https://”, a nie “http://”. To jedno, niewielkie “S” może mieć spore znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Jak się zabezpieczyć?

Osoby, które często podróżują i z tego powodu korzystanie z publicznego Wi-Fi stanowi dla nich chleb powszedni, powinny rozważyć opcję instalacji klienta VPN na swoim urządzeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wszelkie działania, które podejmowane są w sieci będą szyfrowane, a to z kolei przełoży się na bezpieczeństwo danych użytkownika. Wtedy, nawet gdy połączymy się z siecią, w której ktoś próbuje przechwycić dane użytkowników – będziemy bezpieczni. O tym, jak działa VPN i w jaki sposób pomaga chronić dane możesz przeczytać tutaj: https://www.dobryvpn.pl/artykuly/co-to-jest-vpn

Przed połączeniem się z publiczną siecią Wi-Fi warto również sprawdzić czy Twój komputer lub smartphone posiada podstawową ochronę przed wirusami. Wystarczy prosty firewall lub program antywirusowy, aby zwiększyć poczucie swojego bezpieczeństwa w internecie.

Jeśli w Twoim urządzeniu aktywna jest funkcja automatycznego wyszukiwania sieci Wi-Fi, to dobrą praktyką jest wyłączenie jej. Może ona przynieść zdecydowanie więcej szkód niż pożytku. Musisz mieć także pełną świadomość, że korzystanie z sieci Wi-Fi w miejscach użytku publicznego nigdy nie jest w pełni bezpieczne. Istnieje wiele metod zmniejszenia ryzyka, jednak zawsze jest prawdopodobieństwo przechwycenia danych przez hakerów, zwłaszcza w przypadku ataku opartego o socjotechnikę.

Related posts

Leave a Comment