Kolejne opóźnienie AirPlay 2 wzbudzi niechęć producentów. To dla Apple realny problem

Z najnowszej wersji rozwojowej iOS 11.3 oraz tvOS 11.3 usunięto wsparcie dla AirPlay 2, czyli rozszerzenia obecnej technologii bezprzewodowego przesyłania danych od Apple. Co ciekawe, uczyniono to dopiero po premierze głośnika HomePod, przez co osoby, które zdecydowały się zakupić rzeczony sprzęt, mogą czuć się zawiedzione. Problem w tym, że na niezadowoleniu użytkowników sprawa się nie kończy.

AirPlay 2

Apple, prezentując w 2017 roku iOS 11, zapowiedziało, że AirPlay 2 trafi do systemu w późniejszym, niż premiera czasie. Użytkownicy zawierzyli sadownikom, co okazało się błędem. Technologia nie została wdrożona do stabilnej wersji mobilnego systemu iOS i co gorsze — została usunięta nawet z wersji beta iOS 11.3 oraz tvOS 11.3. Fakt, istnieje szansa na to, że wsparcie wróci, ale nie spodziewałbym się go wcześniej niż w chwili premiery iOS 12. Dlaczego? Mam ku temu solidne powody, do których wrócimy w kolejnej części wpisu.

Czym jest AirPlay 2?

Jak już wspomniałem, AirPlay jest autorskim rozwiązaniem Apple, dzięki któremu użytkownicy sprzętu z logo nadgryzionego jabłka na obudowie mogą przesyłać dane pomiędzy urządzeniami. Naturalnie w grę wchodzą jedynie iSprzęty oraz elektronika z nim kompatybilna. Z dobrodziejstwa rozwiązania korzystam i chwalę sobie jego działanie. Właśnie dlatego z wytęsknieniem oczekuje kolejnej wersji usługi. Jeśli zastanawiacie się, co konkretnie one wnoszą — spieszę z wyjaśnieniami.

Lista sprzętów, które powinny otrzymać zgodność z AirPlay 2.

  • iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X
  • iPad mini 2, 3, 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro
  • iPod touch 6 gen

Nowa wersja wnosi wsparcie dla funkcji mutli-room, która pozwoli na przesyłanie dźwięku na głośniki rozstawione w różnych pomieszczeniach. Co istotne, wystąpi tutaj indywidualna regulacja dźwięku dla każdego źródła. W rozwiązaniu pojawią się również inne ficzery, na przykład funkcja pozwalająca ustawiać głośniki Homepod w sparowany ze sobą zestaw stereo. Jak widzicie, AirPlay 2 może wnieść do świata Apple powiew świeżości. Pytanie, kiedy się to stanie.

Powtórka z rozrywki

Użytkownicy usług i produktów Apple doskonale zdają sobie sprawę z tego, że synchronizacja danych z systemowej aplikacji Wiadomości nie działa tak, jak działać powinna. O ile przychodzące wiadomości pojawiają się na iSprzęcie w tym samym czasie, o tyle usuwanie odbywa się na każdym urządzeniu osobno. Firma Tima Cooka zapowiedziała rozwiązanie tego problemu w iOS 11, jednak do tej pory sprawa nie została zakończona. To dziwne, gdyż we wcześniejszych wersjach beta systemów iOS opcja była aktywna.

Opóźniające się wsparcie dla AirPlay 2 przypomina mi nieco historię wspomnianej synchronizacji wiadomości. Tutaj również, jak na razie, kończy się na obietnicach Apple. Użytkownicy są na szczęście cierpliwi, a ponadto oczekiwania nic ich nie kosztują. Inaczej wygląda sprawa partnerów, którzy zawierzyli Apple i mimo początkowych wątpliwości, postanowili dodać wsparcie dla AirPlay 2 w swoich głośnikach bezprzewodowych.

Firmy takie jak Sonos, Bang & Olufsen mogą czuć się nieco zawiedzeni opieszałością Apple w sprawie wprowadzenia wsparcia dla AirPlay 2. Pozostaje mieć nadzieję na to, że sadownicy szybko naprawią swój błąd.

Warto już dziś przygotować się na nadejście AirPlay, kupując jedno z kompatybilnych urządzeń Apple dostępnych w naszym sklepie.

Źródło: Twitter, Apple

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...