QuickTimeWindows750x300

Korzystasz z Quicktime? Lepiej szybko go odinstaluj

Apple oficjalnie potwierdziło fakt zakończenia wsparcia dla aplikacji dedykowanej systemom z rodziny Windows. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie jedna kwestia związana z bezpieczeństwem.

QuickTimeWindows750x300

Quicktime to nic innego jak kolejna aplikacja służąca do odtwarzania plików multimedialnych. Nie nazwałbym jej przełomową ani specjalnie wygodną, mimo to zdobyła niebywałą popularność. Za taki stan rzeczy odpowiada fakt dołączania programu do instalacji iTunes na komputerach, pracujących pod kontrolą Windowsa. Właściwie do 2011 roku był on jednym z warunków, które należało zaakceptować chcąc korzystać z oprogramowania Apple.

Obecnie iTunes radzi sobie bez QuickTime’a, ale przyzwyczajenie użytkowników bierze górę nad realną oceną potrzeb, czego efektem jest ogromna liczba kopii zainstalowanych na komputerach PC. To nic złego, ale należy wciąć pod uwagę ostatnie doniesienia The Wall Streett Journal, dzięki którym dowiadujemy się, iż Apple zakończyło wsparcie dla tejże aplikacji. Koniec rozwoju oznacza także zaprzestanie prac nad lukami bezpieczeństwa, czyniąc produkt szalenie niebezpiecznym. Użytkownicy pozbawieni patchy są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców.

Przerażająca jest skala problemu. Przeważająca liczba userów, których dotyczy problem żyje w błogiej nieświadomości, użytkując Quicktime z zadowoleniem. To może być groźne, ale nie musi. Pomyślcie tylko, ile osób korzysta z przestarzałych systemów, które o wsparciu mogą co najwyżej pomarzyć. W kręgu moich znajomych znalazłem, aż 5 użytkowników platformy Windows XP. Co ciekawe brak suportu nie jest dla nich szczególnie dotkliwy, a przynajmniej w takim przekonaniu żyją. Nie aktualizują przeglądarek, w razie problemów prędzej „przesiadając” się na inny produkt, nie wykorzystują najnowszych rozwiązań, zaś pojęcie „chmura” kojarzy im się wyłącznie z niebem. Niby sprawa jest tutaj jasna – potrzeby moich znajomych są zaspokajane przez XP-ka, ale co za bezpieczeństwem. Osoby te często logują się na ważnych kont, których przejęcie przez hakera mogłoby okazać się niezwykle problemowe. Niestety, moje próby wyjaśnienia, nie zdają skutku.

Czy podobnie będzie w przypadku Quicktime? Jestem więcej niż pewny, że tak. Co gorsza – osób podobnych do odpornej na moje prośby grupy znajomych jest zatrzęsienie i będą oni narażeni na działania przestępców internetowych. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest stanowisko firmy Trend Micro zajmującej się badaniem bezpieczeństwa komputerowego, która podała do informacji publicznej fakt znalezienia aż dwóch krytycznych dziur w oprogramowaniu. Te mogą w przyszłości posłużyć do włamań.

Apple nie zamierza jednak naprawiać problemów związanych z bezpieczeństwem użytkowników Quicktime i zaleca odinstalowanie aplikacji z komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows. Pod tym adresem znajdziecie porady dotyczące usunięcia wspomnianego oprogramowania z waszych PC.

Źródła: The Wall Streett Journal, Twitter.

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...