You are here
MateBook D,E oraz E — nowe komputery Huawei w drodze artykuły News 

MateBook D,E oraz E — nowe komputery Huawei w drodze

Wygląda na to, że Huawei zamierza po raz kolejny spróbować sił na rynku przenośnych komputerów osobistych. W tym celu szykuje aż trzy nowe urządzenia z serii MateBook.

MateBook

Huawei na rynku smartfonów radzi sobie świetnie. Właściwie rywalizuje obecnie jedynie z Samsungiem, co oznacza, że w ciągu ostatnich lat firma wybiła się na tle konkurencji. Nie było to jednak łatwe…

Łatka “Chińczyka” wypominana jest przy każdej możliwej okazji, co uważam za nietakt. To nie czasy, w których wyroby naszych skośnookich przyjaciół uważane były za chłam. Dzisiejsi chińscy producenci urządzeń mobilnych przykładają do ich wykonania ogromną wagę, wyrastając przy tym na potęgi. Huawei jest tylko jednym z przykładów. Chcecie więcej dowodów? Wystarczy spojrzeć na Xiaomi, o którym słyszy się nader często.

Wróćmy jednak do Huawei, które to postanowiło zawojować na rynku przenośnych komputerów osobistych. Dokładnie rok temu światło dzienne ujrzał model MateBook, który był w zasadzie hybrydą wzorowaną na Microsoft Surface. Niestety, nie był to model udany. Sam design przyciągał, to prawda, ale nie samym wyglądem konsument żyje. Problemy z krótkim czasem pracy na baterii, nieprecyzyjną klawiaturą oraz zgodnością z częścią oprogramowania dedykowanego systemom Windows 10 okazały się kłopotliwe. Firma nie zamierza się jednak poddawać i szykuje dla nas aż trzy nowe MateBooki.

MateBook D,E oraz X — różnorodność jest w cenie

Hybrydy, urządzenia konwertowalne oraz notebooki są w teorii trzema oddzielnymi kategoriami urządzeń. Prawda jest jednak taka, że granica pomiędzy nimi jest niezwykle cienka i często się zaciera. Wrzucanie odmiennego w przeznaczeniu sprzętu do jednego worka wydaje mi się jednak nieuczciwym zabiegiem. Zabiegiem, przez który wiele osób oceni konkretne urządzenie jako kiepskie, wymagając od niego wypełniania zadań, do których nie było przeznaczone. Wiem to ja, wie to również Huawei, które postanowiło uporządkować kwestię wspomnianych trzech kategorii urządzeń. Od teraz komputery MateBook będą występowały w trzech wariantach.

Zanim przejdę do opisu poszczególnych modeli, chciałbym nadmienić, iż nie jest to oficjalne stanowisko Huawei, a jedynie zlepek niezwykle wiarygodnych przecieków pochodzących od źródeł uznanych powszechnie za pewnik np. @evleaks.

MATEBOOK E

Jest to w zasadzie bezpośrednia kontynuacja zeszłorocznego modelu MateBook. Mamy tu więc do czynienia z 12-calowym wyświetlaczem, który prezentuje obraz w proporcjach 3:2. Nietypowo, ale wygodnie, jak przekonali się nabywcy oraz testerzy ubiegłorocznego modelu. Za wydajność jednostki odpowiadać będzie procesor Intel z rodziny Kaby Lake-y (i7). Długi czas pracy zapewni akumulator o pojemności 4430 mAh (33,7 Wh). Znajdziemy tu również 4 GB pamięci operacyjnej.

MATEBOOK D

Drugi przedstawiciel nowej rodziny komputerów to typowe urządzenie konwertowalne, czyli notebook z możliwości odchylenia ekranu pod kątem prawie 360 stopni. Producent umieścił w nim dotykowy wyświetlacz o przekątnej 12,5-cala (16:9) oraz procesor Intel Core i7 z serii U, a więc model niskonapięciowy.

MATEBOOK X

“X” ma być typowym laptopem bez dotykowego odchylanego w 360 stopniach ekranu. Mówi się, że znajdziemy tutaj jednostkę Intel Core i5 oraz 8 GB RAM. Niestety, na chwilę obecną o modelu nie wiadomo niczego więcej.

https://twitter.com/evleaks/status/851673248333004800

Huawei, zostań przy smartfonach

Nie jestem przekonany o tym, czy rynek przyjmie nowe komputery MateBook ciepło. O ile w przypadku smartfonów firma ma już ugruntowaną pozycję oraz rzeszę fanów, o tyle “pchanie” się w komputery może koncernowi odbić się czkawką. Doświadczenie na polu inteligentnych telefonów nie czyni z producenta eksperta w świecie komputerów przenośnych. Warto wziąć to pod uwagę.

Źródło: Evleaks, Twitter, W

Related posts

Leave a Comment