Material Desing 2

Material Desing 2 — nowy interfejs Androida i Chrome?

Język projektowania Material Desing “panuje” w świecie Androida oraz pozostałych usług Google’a od 2014 roku. Deweloperzy, jak i sami twórcy rozwiązania projektują interfejsy w oparciu o wspomniane wytyczne. Choć MD zwiększa stylistyczną atrakcyjność aplikacji mobilnych i webowych, możemy zaobserwować jego powolne starzenie. Gigant z Mountain View nie może sobie na to pozwolić, dlatego już teraz możemy szykować się na przyjście Material Desing 2.

Material Desing 2

Material Desing 2

Dzięki dokumentacji Chromium Gerrit, która została przeanalizowana przez XDA, możemy dowiedzieć się, jakie zmiany w interfejsie mobilnym i webowym planuje Google. Choć informacje, o których za chwilę przeczytacie, są skromne, dają obraz tego, jak będzie prezentować się Material Desing 2.

Material Desing zadebiutowało podczas Google I/O 2014, czyli konferencji giganta poświęconej deweloperom. Wraz ze wzrostem zainteresowania działaniami firm technologicznych, wydarzenie stało się bardziej medialne. Doszło do tego, że śledzą je miliony fanów, zapoznających się ze stramingiem z eventu. Nie będę jednak skupiał się na samej konferencji, a jedynie na jej istocie. I/O oznacza wejście i wyjście (in, out), czyli podsumowanie technologii, które trafią do świata Google oraz krótką informację o tych, które mają go opuścić. Wśród nowości z 2014 najistotniejszą okazał się Material Desing.

Język projektowania interfejsu już na starcie wzbudził spore zainteresowanie deweloperów tworzących aplikacje, jak i użytkowników. Nie sposób się temu dziwić, gdyż wytyczne znacząco uatrakcyjniały trącący myszką interfejs usług Google’a oraz aplikacji (web, mobile). MD trafił do Androida 5.0 Lollipop oraz usług takich jak Dokumenty, Arkusze, Dysk, Gmail, YouTube czy Mapy. Przez ponad trzy lata użytkownicy przyzwyczajali się do zmian, które deweloperzy dawkowali stopniowo. Wdrożenie MD do aplikacji firm trzecich trwało stosunkowo długo, ale czy tak samo będzie z Material Desing 2?

Material Desing 2

Odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, gdyż Google nie zapowiedział jeszcze oficjalnie prac nad MD2. Wspomnianego komunikatu doczekamy się najprawdopodobniej dopiero podczas tegorocznej konferencji Google i/O, która odbędzie się już w maju. Wtedy też koncern opowie o nowym języku projektowania nieco więcej. My skupimy się dziś na kilku informacjach zdradzających szczegóły tegoż rozwiązania.

Co nowego w Material Desing 2?

Pierwszą nowością w MD2 będzie odświeżenie kolorystyki. Barwy zostaną zmienione na żywsze i bardziej nasycone. Kontrast pomiędzy poszczególnymi kolorami ma być mocniej zauważalny. Dotyczy to również odcieni szarości, które idealnie zobrazowano na przykładzie karty przeglądarki internetowej Chrome. Pasek nawigacyjny z koloru szarego stał się biały, tryb incognito zaś zyskał ciemniejszą niż dotychczas barwę. Muszę przyznać, że wygląda to przejrzyściej.

Kolejne zmiany dotyczą bezpośrednio wygody nawigowania po interfejsie webowych oraz mobilnych aplikacji. Material Desing 2 skupi się na usprawnieniach w zakresie obsługi dotykowej. W przypadku przeglądarki Chrome oznacza to szerszy pasek kart oraz wyszukiwania, a także nieco inne rozmieszczenie elementu ułatwiają trafienie w określony punk palcem dłoni.

Nowości, o których wspomniałem, są jedynie skromną, wręcz nieśmiałą zapowiedzią tego, co zobaczymy w Material Desing 2. Nie pozostaje nam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na konferencję Google I/O 2018. To na niej poznamy nowości, które trafią do Androida (w ofercie naszego sklepu Vipelektrogadzet znajdziecie wiele interesujących smartfonów) i przeglądarki Chrome.

Źródło: XDA

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...