You are here
Minister Anna Streżyńska w walce z nieuczciwymi SMS Premium artykuły News 

Minister Anna Streżyńska w walce z nieuczciwymi SMS Premium

SMS premium przez długi czas uważany był za pewnego rodzaju środek płatniczy. Dziś służy głównie do „oszukiwania” osób nie do końca zaznajomionych z mechanizmami działania przepłaconych usług cyklicznych. Minister Anna Streżyńska postanowiła ukrócić ten proceder.

SMS Premium

SMS premium swoje lata świetności ma już za sobą. Dawniej płatności internetowe oraz karty kredytowe stanowiły w Polsce ciekawostkę, z której korzystała garstka obywateli. Zdecydowana większość wolała tradycyjne metody w postaci odwiedzania banków, poczty oraz różnego rodzaju przelewów. Problem zaczynał się wtedy, kiedy chcieliśmy zapłacić „wirtualnie” za produkt tudzież usługę, której potrzebowaliśmy w danej chwili. Z pomocą przyszli operatorzy sieci komórkowych, udostępniając nam płatności za pomocą wiadomości tekstowych o podwyższonej cenie.

SMS Premium sprawdzał się wyjątkowo długo

Tapety, dzwonki, horoskopy, wróżki, sprzedawcy garnków, subskrypcja otrzymywania newsów ze świata sportu, polityki, a nawet pogoda – za tego rodzaju dobra mogliśmy zapłacić za pomocą metody udostępnionej przez operatorów GSM. Doszło do tego, że SMS Premium został doceniony przez internet i zakwalifikowany jako jedna z opcji płatności np. Za dodatkowy transfer, na jakie sławetnym serwisie Chomikuj.

Rozwiązanie miało jednak wadę, dodam niemałą. Otóż kwota za wysłanie SMS-a przewyższała o kilkanaście do kilkudziesięciu procent tą, którą musielibyśmy zapłacić w tradycyjny sposób. Z tego też powodu metoda zaczęła tracić na popularności. Dziś wykorzystuje się ją właściwie w dwóch przypadkach. Pierwszy to wspieranie akcji charytatywnych, drugi to oszustwa.

SMS Premium i wyłudzenia

Wyłudzenia i oszustwa – mocne słowa, ale nie mam obawy przed ich użyciem. Jak inaczej nazwać zagmatwane regulaminy i usługę cyklicznego otrzymywania tapety w cenie 20 czy nawet 30 zł za jedna wiadomość? Tak właśnie maluje się rynek SMS Premium.

Nagrody, horoskopy, wróżki, tapety – dziś wszystko to jest zwyczajną próbą wyłudzenia o mniej uświadomionych użytkowników sieci komórkowych pieniędzy. Najczęściej tracą na tym osoby starsze, gdyż nie potrafią anulować zlecenia płatnej usługi.

Na szczęście jest ktoś, kto postanowił zrobić z tym porządek

Pani Minister Cyfryzacji Ana Streżyńska zapowiedziała walkę, która ma na celu wprowadzanie nowych regulacji prawnych. Te miałyby uporządkować kwestie sporne związane z usługami SMS Premium.

Czy nowa ustawa poprawi sytuację i będzie skutecznie zapobiegać działaniom naciągaczy? Wszystko zależy od jej kształtu, ale możemy śmiało założyć, że proceder w postaci oszustw SMS-owych zostanie ukrócony. Wątpię jednak w to, że zniknie zupełnie, a nawet jeśli jestem przekonany, że nie ma na to realnych szans w ciągu najbliższych kilku lat.

Zastawia mnie jeszcze, jak na zmiany zareagują operatorzy komórkowi. Jakby nie patrzeć SMS Premium jest dla telekomów świetnym zarobkiem i rezygnowanie z tegoż przychodu oznaczałoby straty. Jak wiadomo, w większości przypadków do kieszeni giganta trafia aż 50% kwoty, jaką użytkownik musiał zapłacić wysyłając wiadomość tekstową o podwyższonej opłacie.

Ministerstwo ma jeszcze wiele do zrobienia

Opisywana kwestia jest tylko jedną z wielu. Cyfryzacja obejmuje wiele dziedzin i jak nie trudno zgadnąć mówimy tutaj o niezliczonych procederach wymagających regulacji. Nowelizacja prawa autorskiego, cytaty, dozwolony użytek – mógłbym wyliczać godzinami. Spraw jest więcej niż wiele. Czy Anna Streżyńska zajmie się również nimi? Na to pytanie odpowiedzi brak, ale patrząc na już podjęte działania – jest to całkiem prawdopodobne.

Źródło: Forsal, Twitter

Related posts

Leave a Comment