Modularny smartfon

Modularny smartfon od Facebooka? Trwają prace

Wygląda na to, że Zuckerberg pracuje nad dwoma lub więcej urządzeniami, wśród których znajdzie się modularny smartfon oraz inteligentny głośnik. To nie plotka, ale poparta faktami analiza czynników takich jak najnowszy wniosek patentowy oraz skład zespołu Building 8…

Modularny smartfon

Powoli zacząłem tracić nadzieję na to, że prawdziwie modularny smartfon kiedykolwiek powstanie. Obecne na rynku konstrukcje znacząco odbiegają od obietnicy-wizji, którą przedstawiali nam projektanci Project ARA. Dziś na półkach sklepowych znajdziemy smartfony pozwalające na wymianę “plecków” ale daleko im do zapowiedzi rewolucyjnego rozwiązania. Warto w tym miejscu odnotować, że sytuacja może zmienić się o 180 stopni dzięki, a jakże — Facebookowi.

Modularny smartfon — analiza koncepcji

Pomysłodawcą idei była ekipa stojąca za Project ARA. Zespół miał w planach stworzenie sprzętu iście modularnego, czyli smartfona składającego się ze szkieletu, do którego mogliśmy podpinać “klocki” z potrzebnymi do działania komponentami. Naturalnie, w przypadku zestarzenia się (lub uszkodzenia) jednego z nich, “klocek” można by wymienić na nowy bez potrzeby zbytniej ingerencji w resztę podzespołów. Idea słuszna i jakże podobna do tej, która przyświeca komputerom stacjonarnym. To właśnie w PC-tach możemy wymienić dowolne ich części — procesory, pamięci operacyjne, dyski, moduły łączności, po prostu wszystko. Oczywiście nie jest to rzeczą prostą i choć dziś wymiany są łatwiejsze niż kiedyś, dalej nie poradzi sobie z nimi statystyczny Kowalski. Właśnie tutaj wchodzi sprawa modularnych urządzeń, w których wymiana komponentów byłaby banalna w realizacji.

Niestety, w wyniku wielu splotów wydarzeń, wśród których mieliśmy transfery Projekt ARA do Google i Motoroli, realizacja nie poszła zgodnie z planem. W zasadzie jedyny jej pierwiastek możemy obserwować w smartfonach Moto Z/Z Play oraz LG G5. W obydwu przypadkach możliwa jest wymiana dodatków sprzętowych. Daleko temu jednak do początkowej wizji.

Modularny smartfon w wykonaniu Zuckerberga?

Ostatnie informacje pozwoliły wypłynąć na światło dzienne szczegółom prac zespołu Building 8 należącego do ekipy Facebooka. Okazuje się, że FB złożyło wniosek (przyjęty) patentowy na urządzenia takie jak modularny smartfon oraz modularny głośnik. Oznacza to, że Zuckerberg faktycznie opracowuje smartfon składający się z “klocków”…

Niestety, nie wiemy, kiedy i w jakiej formie miałby on pojawić się na rynku. To, że zostanie zaprezentowany jest w moim przekonaniu niemal pewne. Dlaczego? Wystarczy przyjrzeć się członkom zespołu Building 8 odpowiedzialnego za prace nad wspomnianym urządzeniami. Wśród ekipy znajdziemy między innymi postaci znane z Project ARA, ale to nie koniec argumentów. Kolejnym jest fakt zeszłorocznego zakupu przez FB Nascent Object, czyli firmy zajmującej się elektroniką modularną.

Jak widzicie, Zuckerberg ma naprawdę spore pole do popisu, zebrał bowiem odpowiedni zespół, który dysponuje w dodatku odpowiednim patentem. Obawiam się tylko tego, że ktoś może FB wyprzedzić i zgarnąć “rynek” dla siebie.

Nie tylko modularny smartfon

Jeśli czytacie powyższy tekst uważnie, zauważyliście, że wspomniałem w nim o modularnym głośniku, który jest częścią patentu. Jeśli dodamy do tej informacji doniesienia o pracach Zuckerberga związanych z tworzeniem inteligentnego asystenta, wszystko stanie się jasne. Gigant społecznościowy może pracować nad smart głośnikiem, który będzie konstrukcją modularną. To było by coś naprawdę innowacyjnego.

Źródło: Businessinsider, TheVerge, pdfaiw.uspto.gov

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...