Monitor Acer CB280HK: Recenzja

Czy pościg za jak najwyższą rozdzielczością możemy uznać za jedyny kierunek w rozwoju monitorów i telewizorów? Najnowszy monitor od UHD od Acera dość wyraźnie udziela tej odpowiedzi.


Kiedy tylko na rynku na dobre zadomowił się standard 1080p, zobaczyliśmy zapowiedź magicznego 4K. Ta dwukrotnie wyższa rozdzielczość miała nam dać jakość obrazu, która jest nieporównywalna ze wszystkim, co widzieliśmy do tej pory. Problem z postępem polega na tym, że wypadałoby, żeby wszyscy szli w tym samym tempie, a to rzadko się zdarza. Próbuję tu nawiązać do tego, że obecne na rynku konsole ledwo wyciągają 1080p, nie mówiąc o 1080p@60HZ, a karty graficzne niezbędne do znacznego przekroczenia 1080p przy zachowaniu płynności rozgrywki w bardziej nowoczesnych grach nadal mają bajońskie ceny lub wymagają SLI. To powoduje, że pomimo tego, iż twórcy co drugiego monitora reklamują go jako monitor dla graczy, a producenci gier zasypują nas screenami 4K, rozdzielczości powyżej 1440 są trudne do osiągnięcia dla przeciętnego konsumenta. Pozostają oczywiście bardziej praktyczne zastosowania, z których na pewno skorzystają graficy, a także maniacy filmów w ultrawysokiej rozdzielczości.

Recenzowany model Acera charakteryzuje się bardzo przyjemnym standardem UHD, czyli 3840×2160 pikseli, co nie jest co prawda pełnym 4K, ale jest zaskakująco blisko. Różnica to ledwie ponad 200 pikseli, ale nie jest to tyle, żeby przy przekątnej 28 cali widzieć ją wyraźnie gołym okiem, tym bardziej, że 2160×3840 to i tak równa dwukrotność rozdzielczości Full HD. Sam monitor w tej rozdzielczości prezentuje się rewelacyjnie, kolory są bardzo żywe, a obraz wyjątkowo ostry. Jedynym minusem wydaje się to, że przez HDMI monitor w rozdzielczości UHD nie jest w stanie wyświetlić więcej niż 30 klatek na sekundę, co może zmusić graczy wyposażonych w naprawdę mocne sprzęty do korzystania z Display Port. Ekran charakteryzuje się bardzo dobrym kątem wyświetlania; odpowiednio dla wartości poziomej 170 stopni i dla wartości pionowej 160 stopni. Widać to naprawdę w praktycznym teście, ponieważ kolory, kontrast i nasycenie czernią nie zmienia się prawie w ogóle w miarę zmiany kąta patrzenia.


To umożliwia zastosowanie CB280HK jako świetnego monitora do oglądania materiałów filmowych. Monitor ma bardzo wysoką jasność 300 cd/m2, co przekłada się w praktyce na doskonałą pracę w bardzo jasnych pomieszczeniach, jednak pomimo zastosowania technologii LED widać delikatne problemy z równomiernym rozłożeniem podświetlenia. Wyświetlacz był testowany zarówno na komputerach, jak i na konsolach, również pod kątem czasu reakcji. Podawany przez producenta czas to 1/2ms i możemy stwierdzić, że jest to bardzo bliskie rzeczywistości, obraz był bardzo płynny, nawet przy najszybszych grach, jednak brak wsparcia dla 60 HZ przy najwyższych rozdzielczościach okazał się uciążliwy. Monitor oferuje kilka zaprogramowanych ustawień obrazu z możliwością dodania swoich. Poszczególne ustawienia są dość rozbudowane, mamy między innymi osobną opcję ingerencji w nasycenie 6 kolorów. Jeśli chodzi o sprzętową stronę CB280HK, monitor prezentuje się rewelacyjnie. Jest ładnie zaprojektowany, wykonany w minimalistycznym designie z wąską ramką, jest wyposażony w rewelacyjny system dostosowywania wysokości i kąta, a także posiada wbudowane, choć dość ciche głośniki. Delikatnym utrudnieniem może być korzystanie z interfesju i przycisków kontrolujących go, ponieważ są małe, nieoznaczone i wszystkie umieszczone w jednej linii.

Podsumowując; monitor Acer CB280HK jest świetnym przedstawicielem klasy UHD. Świetny czas reakcji (tu zalecamy korzystanie z Display portu), bardzo szeroki kąt widzenia i rewelacyjne nasycenie kolorów sprawią, że będzie to monitor szeroko wykorzystywany przez graczy i maniaków filmowych. W swojej kategorii monitorów, lekko powyżej 2000 złotych, ma wyraźną (mimo drobnych wad) przewagę. Jest bardzo estetycznie wykonany i zadowoli nawet najbardziej wymagających względem jakości obrazu. Sprzęt z pewnością jest godny polecenia.

Dziękujemy polskiemu oddziałowi Acer za udostępnienie sprzętu do testów. Polecamy również monitor Acer z naszego sklepu.

[moduleplant id=”165″ moduleclass_sfx=”p-r-1 waga-0 hidden” produkt_id=”90299″ sklep_id=”1″ mod_showtitle=”0″ ]

Dodaj komentarz

560 More posts in Sprzęt category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...