Na Marsie płynie woda?
Naukowcy z NASA w oparciu o przeprowadzone analizy ostatnich zdjęć z Marsa (wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter) twierdzą, że na powierzchni tej nieprzyjaznej planety płynie okresowo woda. Ile właściwie wiemy o najbliższym sąsiedzie Ziemi.
„Czerwona planeta” od zawsze pasjonowała całe rzesze ludzi, była inspiracją dla sztuki i kultury na całym globie. Niezliczona ilość książek, filmów i innych produktów traktujących o Marsie, albo luźniej do niego nawiązujących najlepiej świadczy o od dawna niesłabnącym zainteresowaniu tą planetą. Prawdę powiedziawszy, pomimo kolejnych projektów instytucji zajmujących się badaniem kosmosu, w tym najbliższego otoczenia Ziemi, wciąż można odnieść wrażenie, że o Marsie wiemy bardzo mało i pewnie jeszcze przez dziesiątki lat będzie przed nami skrywał mnóstwo tajemnic. Być może pierwsza misja z załogą ludzką, jaka jest obecnie powoli przygotowana, będzie przełomem, na razie jednak musimy się opierać na skąpych poszlakach.
Co odkryli panowie z amerykańskiego NASA? Od dawna wiadomo, że powierzchnię „czerwonej planety” kiedyś w całości pokrywała woda, która na skutek nieznanych nam przeobrażeń zeń zniknęła. Obecnie uważa się, że zaraz pod powierzchnią gleby (a miejscami także na powierzchni) znajduje się olbrzymia zamarznięta warstwa lodu, która, jeśliby odtajała, byłaby w stanie pokryć z powrotem całą powierzchnię naszego sąsiada. Naukowcy twierdzą jednak, że okresowo – pod wpływem działania promieni słonecznych i temperatur dochodzących czasem do ok. 35 °C (w „normalnych” warunkach temperatura średnio wynosi – 63 °C), woda ta jest częściowo uwalniana i wydostaje się czasem na zewnątrz, płynąc „strumieniami” po powierzchni, ma tego dowodzić m. in. załączone zdjęcie (chodzi o pokrywające w niektórych miejscach lodowce czarne smugi). Odkrycia tego typu mają olbrzymie znaczenie dla naszych wyobrażeń o możliwości ukształtowania się form życia w otaczającym nas uniwersum, a także dla przewidywań, czy będziemy kiedyś w stanie skolonizować jakąś inną planetę lub planetoidę.
Źródło : Reuters.
___________________
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.