Najlepsza platforma do gier? Porównanie iOS, Androida oraz WP8

 

Czasy, kiedy w telefonach komórkowych królowały proste gry oparte na javie odchodzą w zapomnienie. Dzisiejsze smartfony posiadają moc obliczeniową, której nie powstydziłby się domowy PC jeszcze kilka lat temu. Na tą chwilę jakością, rozdzielczością oraz grywalnością przeważają nad przenośnymi konsolami. Dodatkowo, mamy je zawsze przy sobie i nie jesteśmy zmuszeni do noszenia kolejnego sprzętu służącego do rozrywki. Jaki system operacyjny naszych słuchawek jest najbardziej przyjazny graczom? Porównajmy trzy najpopularniejsze platformy.

750x300xxxx

Windows Phone8. Sam system jest stosunkowo młody, a co za tym idzie ilość ciekawych produkcji dostępnych w sklepie Microsoftu jest znikoma. Faktem jest, że czołowi wydawcy gier tj. Gameloft czy Glu zaczynają dostrzegać WP8 i z czasem możemy się spodziewać zmian na lepsze. Optymalizacja systemu stoi na wysokim poziomie, wiec możemy być spokojni o płynność gier. Na każdym sprzęcie na który jest możliwość zainstalowania gry zobaczymy podobną jakość. Za to barierą mogą okazać się ceny, które w sklepie są zwyczajnie za wysokie w porównaniu do Google Play i Appstore. Co prawda w większości przypadków możemy przetestować bezpłatne demo, lecz nie uważam to za rekompensatę wysokich cen.

Android. Niewątpliwym atutem platformy od giganta z Mountain View są stale powiększające się zasoby sklepu. Znajdziemy tutaj przeważającą część gier znanych posiadaczom iPhone’ów. Kolejnym plusem okazują się ekrany naprawdę imponujących rozmiarów, dzięki czemu rozrywka staje się jeszcze przyjemniejsza. Niestety płynności możemy wymagać jedynie od topowych smartfonów. Telefony ze słabszymi podzespołami nie radzą sobie z renderowaniem grafiki, co przekłada się na zacięcia i spowolnienia. Tutaj z pomocą przychodzą pewne metody poprawienia wydajności naszych zabawek, mowa o zwiększeniu taktowania procesora oraz stworzenia dodatkowej partycji swap na karcie pamięci (jeśli takową posiadamy). Nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, gdyż wiele osób kupujących smartfony ma proste oczekiwania: wszystko ma działać samo, bez ingerencji użytkownika.

iOS. To zdecydowany faworyt. Gry wyprodukowane przez najlepsze studia w pierwszej kolejności trafią do Appstore, który swoją drogą posiada największe zaplecze aplikacji pozwalających na mobilną rozrywkę w 3D. Kupując iPhone’a lub iPad’a nie musimy się zastanawiać nad tym czy gra będzie działała tak jak powinna. Zapewniam was, że będzie, gdyż urządzenia od Apple mogą poszczycić się niesamowitą optymalizacją. Mimo zalet znajdziemy też wady: mała przekątna ekranu może przeszkadzać niektórym graczom, cena samego smartfona, także może ostudzić zapał chętnego do kupna produktu z logiem nadgryzionego jabłka. Jeśli zaś chodzi o ceny, te są porównywalne z androidem.

Po przeczytaniu tego tekstu chyba nie powinniście mieć wątpliwości. Królem smartfonów na polu gier okazuje się iOS od firmy z Cupertino. Jeśli zaś dysponujecie ograniczoną gotówką polecam poszukać dobrej słuchawki z androidem. Windows Phone na etapie, na którym obecnie się znajduje, nie nadaję się zupełnie dla graczy. 

Chciałbym również nadmienić, że w najbliższym czasie na naszej stronie zaczną pojawawiać się testy gier na wyżej wspomniane systemy.

 

Dodaj komentarz

117 More posts in poradniki category
Recommended for you
Haptic Touch
Haptic Touch vs 3D Touch — jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniami?

Haptic Touch, następca wcześniej stosowanego 3D Touch zadebiutował przy okazji premiery iPhone'a XR. Rozwiązanie trafiło...