Huawei

Nie kupuj urządzeń Huawei. NSA, FBI oraz CIA ostrzegają

Choć ostrzeżenie szefów agencji NSA, FBI oraz CIA dotyczy mieszkańców USA, z rady możemy skorzystać wszyscy. Oczywiście, jeśli pokładamy wiarę w komunikat zalecający rezygnację z użytkowania smartfonów firmy Huawei. Warto również zastanowić się nad tym, skąd bierze się ogromna niechęć Stanów Zjednoczonych do chińskiej marki.

Huawei

Chińczycy, a konkretnie rzecz biorąc — koncern Huawei coraz śmielej poczynają sobie na rynku międzynarodowym rynku mobile. Z brzydkiego kaczątka oferującego średniej jakości modemy oraz budżetowe smartfony, firma zmieniła się w łabędzia brylującego na salonach. Progres widoczny jest nie tylko w wynikach sprzedaży, ale również na ulicach miast. W dłoniach użytkowników bardzo często dostrzegam urządzenia sygnowane logo Huawei. Sam testując sprzęt rzeczonego producenta, zauważam, że coraz mocniej przykłada się on do jakości i wyglądu konstrukcji.

To fakty, które najwyraźniej nie dają spokoju Amerykanom. Sukcesy chińskiego koncernu są im nie w smak. Doszło nawet do tego, że przedstawiciele najważniejszych agencji rządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wydali komunikat sugerujący zaniepokojenie zwiększonym ryzykiem występowania działań szpiegowskich. Co ważne, w komunikacie zawarte jest również zalecenie rezygnacji z użytkowania smartfonów Huawei przez amerykańskich obywateli. Czy za stanowiskiem NSA, FBI oraz CIA faktycznie stoją kwestie bezpieczeństwa narodowego? Może, jak zwykle, chodzi o pieniądze.

Sytuacja Huawei w USA

Amerykanie nie darzą sympatią Huawei. Już trzy lata temu zakazano firmie startowania w amerykańskich przetargach rządowych. Podobne przykłady na niechęć władz USA do chińskiego producenta możemy mnożyć. Jednym z nowszych było wycofanie się amerykańskiego operatora sieci komórkowej AT&T ze sprzedaży najnowszego flagowca Huawei. Co ciekawe, firma wycofała się z umowy niemal w ostatniej chwili, co jak donoszą media, mogło być spowodowane rzekomymi naciskami. To jednak nic przy dzisiejszej informacji…

NSA, FBI oraz CIA informują, że używanie smartfonów Huawei może godzić w dobro narodowe Amerykanów. Mocne słowa i mocne oskarżenia. Huawei skomentowało sprawę dla CNBC.

Huawei is aware of a range of U.S. government activities seemingly aimed at inhibiting Huawei’s business in the U.S. market. Huawei is trusted by governments and customers in 170 countries worldwide and poses no greater cybersecurity risk than any ICT vendor, sharing as we do common global supply chains and production capabilities.

Powody

Możliwe, że przedstawiciele agencji mają rację i faktycznie używanie smartfonów marki Huawei przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych nie jest najlepszym pomysłem. Nie dysponuję, wy również, danymi, które pozwoliłyby mi poznać odpowiedzi. Drugi obóz twierdzi, że USA mogą chcieć “przyblokować” wzrosty wyników sprzedaży. Pytanie, po co? To, że koncern nie jest we władaniach amerykańskiej firmy, zmienia niewiele. Popatrzmy na takiego Samsunga, który jest promowany między innymi w USA.

Osobiście uważam, że my Europejczycy nie musimy zbytnio przejmować się komunikatem. Huawei może nas szpiegować, podobnie jak Apple, które należy do Amerykanów. Jeśli mielibyśmy brać pod uwagę wszystkie tego typu ostrzeżenia, musielibyśmy zrezygnować z użytkowania większości nowych technologi. To byłoby dobre.

Źródło: TheVerge, CNBC

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...