You are here
Nokia 7, czyli kolejny średniak w ofercie HMD Global mobile Sprzęt 

Nokia 7, czyli kolejny średniak w ofercie HMD Global

Wszyscy czekamy na Nokię oznaczoną cyfrą 9, tymczasem firma postanowiła uraczyć rynek modelem nazwanym Nokia 7. Czy średniopółkowy smartfon o rozsądnej specyfikacji technicznej ma szasnę na sukces? Sprawdzamy.

Nokia 7

Rynek okołotechnologiczny żyje zbliżającą się premierą dziewiątki, tymczasem HMD Global zaskakuje wprowadzeniem do sprzedaży modelu pośredniego. Postępowanie zaskakujące, zwłaszcza że segment średniaków jest w tym roku wyjątkowo nasycony i wątpię w ciepłe przyjęcie kolejnego smartfona. Wyjątek mogą stanowić fani marki, którzy przywykli do urządzeń sygnowanych logiem Nokii. Wspomniana grupa może zainteresować się konstrukcją, zwłaszcza że ta sama w sobie prezentuje się przyjemnie dla oka.

Nokia 7 wygląda dobrze i tylko dobrze

Nie chcę negować urządzenia na starcie i postaram się tego nie robić, ale nie do końca rozumiem, dlaczego producent nie zdecydował się na możliwie maksymalne pozbycie się ramek okalających wyświetlacz. W drugiej połowie 2017 roku wydaje się to standardem w średniej półce cenowej. Można pomyśleć, że chodzi o cenę, ale nie — za sprzęt trzeba zapłacić równowartość 1300 złotych (w Chinach). Przy założeniu, że urządzenie trafi do Polski, cena wzrośnie o przynajmniej 300 złotych. W kwocie powyżej tysiąca pięciuset złotych znajdziemy ciekawsze propozycje cechujące się konstrukcją bezrakową.

Skłamałbym, pisząc, że Nokia 7 nie jest urokliwa. Jest i mnie osobiście design się podoba. Obudowa o wymiarach 141,2 x 71,45 x 7,92 mm została wykonana z aluminium klasy 7000, co w teorii powinno zapewnić sensowną odporność i sztywność. Na froncie znajdziemy 5,2-calowy ekran IPS wyświetlający obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i to jest oczywiście w porządku. W tej klasie nie spodziewałbym się niczego innego. Wydajność na rozsądnym poziomie zapewni ośmiordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 630, grafika Adreno 508 oraz 4 lub 6 GB pamięci operacyjnej RAM. Producent przewidział na dane użytkownika aż 64 GB pamięci eMMC 5.1, którą w razie potrzeby można rozszerzyć o kolejne 128 GB (micro SD).

Nokia 7

Reszta specyfikacji wypada poprawnie, choć nie uważam, żeby zwracała na siebie jakąś szczególną uwagę:

  • Aparat główny o rozdzielczości 16 Mpix ze światłem f/1.8 oraz autofokusem z detekcją fazy
  • Przednia kamerka do selfie o rozdzielczości 5 Mpix ze światłem f/2.0
  • Wbudowany akumulator o pojemności 3000 mAh
  • Wi-Fi ac
  • GPS
  • Bluetooth 5.0
  • LTE z VoLTE
  • Gniazdo dual SIM
  • Czytnik lini papilarnych
  • USB-C

Czy warto?

Nie odpowiem na to pytanie z prostego powodu. Nie znam ostatecznej polskiej ceny urządzenia, poza tym nie mam pewności co do tego, jak będzie się ono sprawować. Czysty Android w wykonaniu HMD Global nie trzyma poziomu, do którego przywykli użytkownicy innych smartfonów z czystą wersją zielonego robota. Należy o tym pamiętać. Z wyrokowaniem wstrzymajmy się do czasu wprowadzenia urządzenia na rynek polski, jeśli będzie to miało w ogóle miejsce.

Źródło: Nokia

Related posts

Leave a Comment