You are here
Nowy Android L – lekarstwem na słabą baterię? News 

Nowy Android L – lekarstwem na słabą baterię?

Na tegorocznym Google I/O gigant z Mountain View zaprezentował nową wersję swojego mobilnego systemu. Android L, bo taką nazwę przyjęło oprogramowanie, został wyposażony w „Project Volta”, którego zadaniem jest „rozsądne” zarządzanie naszą baterią. Czy wspomniane rozwiązanie się sprawdziło?

BattAndro750x300

Redaktorzy serwisu Ars Technica postanowili przetestować Androida L na Nexus 5 pod kątem optymalizacji baterii. Otrzymane wyniki porównano z tymi, z wersji KitKat. Rezultaty są niezwykle obiecujące.

Na początku zaznaczmy jedną ważną kwestię – testy zostały przeprowadzone na udostępnionej przez Google, deweloperskiej wersji systemu. Jak nie trudno się domyślić, build końcowy może w mniejszym lub większym stopniu odbiegać od poglądowego, a co za tym idzie otrzymane rezultaty również.

Przejdźmy teraz do szczegółów testu. Obydwa urządzenia (Nexus 5), zarówno tej z zainstalowanym Androidem L, jak i ten z KitKat’em zostały odpowiednio przygotowane:

– Stała jasność ekranu (200 cd/m2);

– wyłączone funkcje oszczędzające baterię;

– stale włączony ekran;

– cykliczne (co 15 sekund) ładowanie określonej strony internetowej

111.001

Warunki eksperymentu wydają się wystarczające do zachowania jego miarodajności, lecz osoby odpowiedzialne za test postanowiły powtórzyć go dwukrotnie i uśrednić wynik. Wszystko po to, aby uzyskać jak najwiarygodniejsze informacje.

Tym oto sposobem dowiadujemy się, że przy identycznym zadaniu Nexus wyposażony w KitKat’a (4.4.4.) „padł” po ~ 5 godzinach i 45 minutach, zaś jego konkurent z Androidem L na pokładzie wytrzymał aż 7h i 50 minut. Reasumując, wynik uzyskany przy zastosowaniu nowszego oprogramowania okazał się o 36% lepszy.

Należy jednak pamiętać, że jest to wyłącznie test i przeprowadzano go w warunkach niemal laboratoryjnych. Przy codziennym użytkowaniu smartfona może nie być już tak kolorowo. Mimo wszystko, z ostatecznym osądem rozwiązania o nazwie Project Volta należy wstrzymać się do czasu wydania przez Google finalnej wersji systemu.

Źródła: arstechnica, androidpolice.

Foto: Ron Amadeo

Related posts

Leave a Comment