heroes 017

O świecie siły i magii, odcinek pierwszy

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest – tak brzmiała pełna nazwa pierwszej części gry, znanej większości z nas, jako po prostu „Heroes” albo, spolszczając, „Hiroski”. Ukazując się 1995 roku, praktycznie od razu podbiła serca fanów na całym świecie oraz zasłużyła sobie na godne miejsce wśród najlepszych gier wszech czasów.

heroes 017

Ta legendarna saga została opracowana jako połączenie świata oraz fabuły, znanej już z serii RPG pod tytułem Might and Magic, oraz koncepcji opracowanych dla strategii turowej o nazwie King’s Bounty. Dzięki temu dość rewolucyjnemu podejściu studio New World Computing, tak naprawdę, wykreowało nowy gatunek gier, zapoczątkowało jeden z najdłużej utrzymujących się na rynku tytułów oraz stworzyło podwaliny dla wielu jego klonów.

1330348195.or.82114

Fabuła pierwszej części opowiadała nam historię Lorda Morglin-a Ironfist-a, który zmuszony przez własnego kuzyna Ragnara do ucieczki ze swojego królestwa, po tym jak wuj Ironfist-a zamordował jego ojca, oraz osadził na tronie swojego syna. Morglin wraz z małą grupką zwolenników, wykorzystując magiczny portal, przeniósł się do nieznanej oraz, jak by się wydawało, niewładanej przez nikogo krainy. Niestety, dość szybko się okazało, iż aby przetrwać na tych nowych ziemiach oraz nimi zawładnąć, będzie musiał walczyć z trzema innymi Lordami.

Bxf944cd

Jak wspomniałem, w grze do wyboru mieliśmy 4 frakcje, czyli tak zwane „zamki” : Rycerzy, Barbarzyńców, Czarodziei oraz Czarnoksiężników. Każda z nich posiada unikatowych bohaterów oraz typowe dla danego zamku jednostki. Jednostki służyły do odbywania walk z przeciwnikami na podzielonych na heksy planszach, za co bohaterowie otrzymywali punkty, doświadczenie oraz zdobywali jego kolejne poziomy. Bohaterowie ponadto poruszali się po planszy strategicznej, aby podbijać nowe zamki przejmować kopalnie cennych surowców oraz walczyć z przygodnie napotkanymi potworami i wojskami.

Gra w roku swojego wydania otrzymała tytuł Strategicznej Gry Roku od czasopisma Computer Gaming World, Turowej Strategii Roku od Strategy Plus oraz została Wyborem Redakcji PC Gamer.

Tak rozpoczęła się historia jednego z moich ulubionych tytułów w świecie gier komputerowych. Sagi, przy której i ja i wielu z was spędziło niezliczone wieczory grając samemu lub w gronie przyjaciół, korzystając ze słynnego trybu „gorących pośladków” : ).

Kontynuacja Historii Sagi Heroes wkrótce.

Źródło: Wikipedia, heroesofmightandmagic.com

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...