You are here
Ofiary cyberprzestępczości finansowej mają problemy z odzyskaniem wszystkich utraconych środków artykuły News 

Ofiary cyberprzestępczości finansowej mają problemy z odzyskaniem wszystkich utraconych środków

Każdego roku tysiące użytkowników internetu pada ofiarą cyberprzestępczości, czego skutkiem jest utrata pieniędzy. Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky lab wynika, że ponad połowa osób (52%), których pieniądze trafiły do kieszeni cyberprzestępców, odzyskała jedynie część skradzionych środków lub straciła wszystko.

ofiary cyberprzestępczości

Biorąc pod uwagę wzrost różnorodności i wyrafinowania zagrożeń finansowych skierowanych w konsumentów, straty w wyniku oszustw online, kradzieży tożsamości oraz ataków cyberprzestępczych sięgają obecnie miliardów dolarów rocznie. Ponieważ wiele incydentów nie jest zgłaszanych, rzeczywisty koszt ekonomiczny może być znacznie wyższy.

Badanie pokazuje, jak kosztowne są takie ataki dla internautów i jak lukratywne stały się dla cyberprzestępców. Średnio, użytkownicy internetu tracą 476 dolarów w jednym ataku, a jedna na dziesięć zbadanych osób przyznała, że straciła ponad 5 000 dolarów.

Ogromna większość internautów twierdzi, że wykonuje operacje finansowe online (81%), a niecała połowa (44%) przechowuje dane finansowe na swoich urządzeniach z dostępem do internetu. Ponieważ więcej użytkowników zarządza swoimi finansami online, a tym samym więcej cyberprzestępców szuka tam okazji, aby się obłowić ich kosztem, niezwykle ważne jest, aby użytkownicy posiadali skuteczną ochronę, która zabezpieczy zarówno ich samych, jak i pieniądze. Mimo to tylko 60% badanych chroni wszystkie swoje urządzenia.

Czynnikiem wpływającym na stosunek do bezpieczeństwa online może być błędne założenie, że utracone pieniądze zostaną automatycznie zwrócone w pełnej wysokości. Niemal połowa badanych (45%) twierdzi, że bank bez problemu zrekompensuje im straty w wyniku cyberprzestępczości finansowej, jednak z badania wynika, że ponad połowa osób (52%) dotkniętych takim incydentem nie odzyskała wszystkich swoich pieniędzy.

Cyberprzestępcy nieustannie szukają nowych sposobów kradzieży pieniędzy, dlatego użytkownicy internetu muszą cały czas mieć się na baczności — powiedział Wiaczesław Zakorzewski, szef zespołu ds. badań nad ochroną przed szkodliwym oprogramowaniem, Kaspersky Lab. Cyberprzestępcy mogą dokonywać ataków finansowych za pośrednictwem szkodliwego oprogramowania, phishingu i innych metod. Nie należy zakładać, że zawsze odzyskamy swoje pieniądze, jeśli staniemy się celem cyberzłodziei i nasze środki zostaną skradzione. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie finansów online jest zadbanie o to, aby nie stać się ofiarą, a pomóc w tym może specjalistyczne oprogramowanie, które chroni tożsamość i pilnuje, aby poufne dane nie trafiły w ręce cyberprzestępców.

Bezpieczne pieniądze, jedna z kluczowych funkcji produktów Kaspersky Lab przeznaczonych dla konsumentów, takich jak Kaspersky Total Security, to pakiet technologii bezpieczeństwa służących do ochrony operacji finansowych online użytkowników w oparciu o trzy podstawowe zasady — zaufana strona, zaufane połączenie i zaufane środowisko. Możliwości tego rozwiązania w zakresie skutecznej ochrony użytkowników przed zagrożeniami finansowymi zostały potwierdzone przez wielu niezależnych badaczy.

Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne na stronie https://kas.pr/a12a.

źródło: Kaspersky Lab; newsrm.tv

Related posts

Leave a Comment