okulary AR

Okulary AR od Apple w 2020 roku. Warto poczekać

Wraz z iOS 11 Apple oddało w ręce deweloperów ARKit, które to pomaga w tworzeniu aplikacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość. Co ciekawe, jest to dopiero pierwszy krok sadowników ku głębszemu wejściu w świat augmented reality. Kolejnym okazują się okulary AR, nad którymi, w myśl doniesień Bloomberga, pracuje firma. Niestety, na premierę urządzenia będziemy musieli poczekać od dwóch do trzech lat. Wbrew pozorom, w świecie okołotechnologicznynym nie jest to długo.

okulary AR

Zainteresowanie VR oraz AR nasila się. Nie jest to oczywiście zaskoczeniem, gdyż technologią interesowano się już wcześniej, ale na jej rozwój nie pozwalały pewne ograniczenia sprzętowo-programowe. Dzisiaj żyjemy w dobie wszech otaczających nas nowinek, które jeszcze dekadę temu mogliśmy podziwiać jedynie w filmach popularnonaukowych. W związku, z czym rozwój prac nad rzeczywistością rozszerzoną nieco przyspieszył. Do gry dołączyli giganci tacy jak Apple.

Apple szykuje okulary AR

Dla jasności — gigant z Cuperino nie był pierwszy i nie próbuje nawet tego sugerować. Za AR wzięto się znacznie wcześniej, ale podobnie, jak w przypadku innych nowinek, zrobiono to w sposób nie do końca spełniający oczekiwania konsumentów. Weźmy takie Google Glass. Kiedy pierwszy raz o nich usłyszałem, zbierałem z podłogi szczękę i obiecałem sobie stanąć na głowie, aby móc pobawić się nimi dłużej niż chwilę. Udało się, z glassami spędziłem po kilka godzin dzięki uprzejmości chłopaków z GDG Warszawa, którym serdecznie dziękuję. Sam nie mogłem pozwolić sobie na zakup, barierą była niestety cena…

Dziś wiem, że jeśli zakupiłbym wtedy GG, żałowałbym. Sprzęt nie spotkał się z aprobatą społeczności i został częściowo porzucony przez samych twórców. Dobrze, nie tyle porzucony, ile odsunięty z głównego planu. Nie mniej, zapoczątkowane przez Google i innych rozwiązanie dalej ma potencjał. Potencjał, który dostrzegło Apple. Sadownicy podeszli do sprawy nieco inaczej niż Google, które w pierwszej chwili stworzyło sprzęt, na który oprogramowanie powstawało z czasem. Apple już teraz udostępniło narzędzia i platformę, aby deweloperzy zaczęli działać z augmented reality już teraz. ARKit to początek, dzięki któremu okulary VR od Apple będą w chwili debiutu urządzeniem funkcjonalnym.

Kiedy zobaczymy sprzęt?

Jeśli wierzyć doniesieniom okulary AR od Apple mogą zostać “ujawnione” pod koniec 2019 roku lub na początku 2020. Co ciekawe, dzięki przeciekom dowiadujemy się czegoś jeszcze. Otóż urządzenie, bo nim w istocie będą gogle AR, wykorzysta nową platformę rOS, będącą zmodyfikowaną wersją iOS. Sprzęt, jak na Apple przystało, zaskoczy wszystkich ergonomią oraz przyjemnym dla oka wykonaniem. Czy pomoże spopularyzować technologię rozszerzonej rzeczywistości?

Jeśli mam być szczery, nie umiem w 100-procentach odpowiedzieć, na ile okulary AR Apple wpłyną na rozwój opisywanej technologii. Myślę, że problem tkwi nie tyle w braku atrakcyjnego opakowania AR ale w nie do końca sprecyzowanej użyteczności. Jeśli Apple pokaże kierunek, w którym powinno zmierzać konsumenckie, szanse na sukces są spore. Jeśli jednak edukację w tym zakresie potraktuje się po macoszemu, potencjalny sukces stanie pod znakiem zapytania.

Reasumując — jeśli Apple podejdzie do sprawy odpowiedzialnie, o AR i ich zastosowaniu w naszej codzienności, usłyszą wszyscy. Tak czy inaczej, za opisywaną technologię trzymam kciuki, za Apple również.

Źródło: Bloomberg

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...