You are here
Dostałeś mandat? Opłać go kartą debetową lub smartfonem News 

Dostałeś mandat? Opłać go kartą debetową lub smartfonem

Funkcjonariusze policji niebawem otrzymają zupełnie nowe wyposażenie. Nie chodzi o pałki, paralizatory, kajdanki czy gaz. Nowym ekwipunkiem okazują się czytniki kart płatniczych, dzięki którym mandat opłacimy na miejscu.

Mandat
Mandat

Witamy w XXI wieku. Dziś, przynajmniej na terenie polskich miast, możliwość płatności za pomocą kart jest oczywistą oczywistością. Ba – zaskakujące są sytuację, w których nie możemy uregulować rachunku zbliżeniowo i to nie tylko za pomocą plastiku, ale nawet smartfona. To jest przyszłość. Owszem, małe sklepiki, szczególnie te położone na wsi, nie zawsze oferują wspomniane wyżej możliwości, lecz są to raczej wyjątki. Gdzie jeszcze nie zapłacimy bezgotówkowo?

Za mandat chciałbym zapłacić smartfonem

Smartfon czy karta płatnicza? Zasadniczo, przy założeniu odpowiednio skonfigurowanej usługi, nie ma to żadnego znaczenia. Obie formy pozwalają na wygodne regulowanie należności w kasach sklepowych, restauracjach czy stacjach paliw. Problem w tym, że sytuacje które wręcz proszą się o opisywaną wygodę, nie pozwalają korzystać z dobrodziejstw techniki. Mam tu na myśli opłaty za nieoczekiwany wydatek w postaci mandatu za wykroczenie np. Drogowe.

Tak, naprawdę chciałbym nie musieć bawić się w kredytowaną formę zapłaty za dajmy na to, przekroczenie prędkości. Kara? Ok, pik pik – zapłacone. Utopijna wizja? Skądże, to plany MSWiA.

Trwają prace

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało, iż pracuję nad opisywanym rozwiązaniem. Choć przedsięwzięcie jest stosunkowo kosztowne, to usprawnienie procesu nakładania i egzekwowania mandatu wydaje się kuszące. Zalety? Sprawdźmy je:

  • Skrócenie czasu potrzebnego na „wystawienie” mandatu
  • Wygoda w przypadku cudzoziemców (trzeba ich podwozić do bankomatu lub czekać na znajomego/rodzinę)
  • Większa „ściągalność” należności

Jak widać – gra jest warta świeczki i choć nie przepadam za otrzymywaniem mandatów, muszę przyznać, że pomysł przypadł mi do gustu. Naprawdę cenię sobie wygodę, nawet w przypadku sytuacji niekomfortowych, do jakich bez wątpienia możemy zaliczyć nałożenie mandatu karnego. Czy wam również towarzyszą podobne odczucia? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się z nami opinią w komentarzach pod wpisem.

Źródło: TVN24Bis

Related posts

Leave a Comment