You are here
Play przejmuje Virgin Mobile. Co z obecnymi klientami? artykuły News 

Play przejmuje Virgin Mobile. Co z obecnymi klientami?

Przedstawiciele sieci Play ogłosili podpisanie porozumienia, które zakłada możliwość przejęcia całościowego pakietu udziałów wirtualnego operatora, jakim jest Virgin Mobile. Na szczęście dla klientów MVNO zapowiedź transferu nie jest jednocześnie jego potwierdzeniem. Finalizacja przejęcia planowana jest na 2020 rok, do którego to czasu Virgin Mobile musi spełnić kilka istotnych warunków.

Virgin Mobile

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Play, Virgin Mobile może niebawem zmienić właściciela. Poczyniono już nawet pierwsze kroki, które są niczym innym, jak zapowiedzią daleko idących zmian. O umowach, które zawarły przedsiębiorstwa, poinformowano w specjalnym komunikacie prasowym, który możecie przeczytać na stronie Play. Dokument opisuje pokrótce obecną sytuacje Virgin i określa jakie warunki muszą zostać spełnione, aby przejęcie doszło do skutku. Pojawiają się pytania, co dalej z obecnymi klientami tytułowej wirtualnej sieci komórkowej. Odpowiedzi nie są niestety oczywiste.

Virgin Mobile trafi w “ręce” Play

Wirtualny operator pod koniec roku 2016 mógł pochwalić się wynikiem 412 000 aktywnych klientów. Oznacza to, że mamy do czynienia z największym polskim dostawcą VMP na rynku MVNO (Mobile Virtualn Network Operator). Nic dziwnego, że przejęciem zainteresował się jeden z czołowych polskich operatorów — sieć Play (P4). Sam transfer jest oczywiście na rękę Virgin Mobile, gdyż wirtualni dostawcy nie mogą uczciwie konkurować z ofertami stacjonarnymi. Reasumując — na sprawie skorzysta zarówno Play, jak i Virgin.

Zarząd Play Communications S.A. („Spółka”) informuje, że w dniu 15 stycznia 2018 roku P4 sp. z o.o. („PLAY”), spółka w 100% zależna od Spółki zawarła szereg umów z Virgin Mobile Polska sp. z o.o. („VMP”) oraz jej udziałowcami: Dirlango Trading & Investments Limited i VMCEE B.V., a także wiodącymi inwestorami VMP: Vegueros Coöperatief U.A. (spółka zależna należąca w całości do Delta Partners Emerging Markets TMT Growth Fund II L.P.), Farledico Investments Limited (spółka zależna należąca w całości do Łukasza Wejcherta) i Kai-Uwe Ricke (łącznie zwanymi „Inwestorami”).

Warunki

Umowy deklarujące możliwość zakupu Virgin Mobile przez operatora Play określają również warunki transferu oraz ewentualnej współpracy. Okazuje się, że wirtualny dostawca musi zwiększy minimalny poziom gwarantowanych płatności do play o 25 mln zł. Daje to nam kwotę równą 84 mln złotych, którymi firma musi “chwalić się” od 2018 do 2021 roku.

Podpisane umowy przyznają PLAY, między innymi, opcję nabycia wszystkich udziałów w VMP w 2020 r. Zgodnie z przyjętą metodologią, wycena opcji została oparta o jednoroczne przychody VMP skorygowane o określone elementy. Inwestorzy zobowiązali się, spowodować że wszystkie udziały w VMP zostaną sprzedane PLAY w przypadku, gdy PLAY skorzysta z opcji kupna. — czytamy w informacji prasowej.

Co z klientami?

Spokojnie, nawet jeśli transakcja zostanie sfinalizowana i Virgin Mobile trafi w ręce Play, nie ma pewności co do tego, czy sieć jako taka przestanie istnieć. Możliwe, że P4 zostawi markę jako osobny byt, a co za tym idzie, dla klientów zmieni się niewiele. W zasadzie główną różnicą może być rachunek do przelewów za usługi sieci. Oczywiście tylko hipotetycznie, gdyż w praktyce Play może zrobić z nowym nabytkiem niemal wszystko, włącznie z permanentnym usunięciem podmiotu z ryku. Taki scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny.

Źródło: Play

Related posts

Leave a Comment