You are here
PlayStation 3 – Sony uśmierca kultową konsolę Gry konsole 

PlayStation 3 – Sony uśmierca kultową konsolę

PlayStation 3 zaprezentowano w listopadzie 2006 roku, a co za tym idzie – mówimy o sprzęcie leciwym i nikogo nie powinien dziwić fakt zakończenia jego produkcji. Pytanie, czy dotyczy to wszystkich wersji rzeczonej konsoli.

PlayStation 3

Tytułowy kawałek elektroniki użytkowej służącej celom rozrywkowym jest z nami już 11 lat. To szmat czasu, przez który konsola nieźle się postarzała. Nie mnie jednak, nawet dziś nie brakuje jej uroku. Mało tego – wielu moich znajomych ani myśli przesiadać się na kolejny model. Zaskakujące? Niekoniecznie, podobnie jak w przypadku PC gammerów, nie każdy wymaga, aby sprzęt „uciągał” najnowsze tytuły i co ważne – czynił to bez zająknięcia. Owszem, dysponując odpowiednią gotówką możemy stawiać takie warunki, ale lwia część graczy chciałby nieco na rozrywce przyoszczędzić i tutaj idealnie sprawdzi się PS3, które jest znacząco tańsze od 4-ki.

Niestety, wygląda na to, że wspomniany model jest już w agonii, zaś Sony planuje zakończenie jego produkcji. Co oznacza to dla przeciętnego konsumenta?

PlayStation 3 – dinozaur przechodzi na emeryturę

Sony, twórca PS3 poinformował za pośrednictwem swojej oficjalnej witryny o zamiarze zaprzestania produkowania modelu będącego tematem wpisu. To naturalna kolej rzeczy – firma nie zarabia na 3-ce pieniędzy, które uzasadniałyby utrzymywanie infrastruktury podtrzymującej produkcję. Oznacza to, że koncern skupi się na usprawnianiu czwartej odsłony PlayStation. Kto wie, może juz niebawem będziemy świadkami premiery odświeżonej wersji najnowszej generacji konsoli.

Sam produkt możemy uznać za kultowy i choć okres jego sprzedaży nie pobił rekordu zarezerwowanego przez PlayStation 2, PS3 możemy zawdzięczać wiele. Wiele gier zapoczątkowujących niesamowicie dziś popularne serie, z których należy wyróżnić The Last od Us oraz Uncharted. To właśnie trójka stała się potężnym bodźcem do walki pomiędzy Xboxem od Microsoftu, a PS Sony. Walka trwa do dziś, ale jej efekty pozostają bezzmienne – bezdyskusyjnej wygranej brak.

Wróćmy do sprawy zakończenia produkcji. Otóż sprawa nie jest do końca jasna, gdyż główny zainteresowany nie odniósł się do zagadnienia w sposób szczegółowy. Uściślając – nie wiadomo jakiej dokładnie wersji konsoli PlayStation zamierza „pozbyć” się firma. Równie dobrze, sprawa może tyczyć się jednej z kilku wersji. Wszystko wyjaśni się z pewnością na przestrzeni kilku tygodni. Mnie interesuje coś zupełnie innego…

Wycofanie produkcji, a ceny sklepowe

Jak już wspomniałem, wielu graczy byłoby zadowolonych nawet z wcześniejszej niż obecna generacji konsoli. Niższe wymagania oznaczają zazwyczaj niższe ceny. Obecnie nowy egzemplarz możemy nabyć za stosunkowo niską kwotę, która dla wielu mniej zamożnych fanów elektronicznej rozrywki dalej jest nieosiągalna. Spokojnie, zanosi się na zmiany… zmiany na lepsze.

Sony wycofując produkcję PlayStation 3 wpłynie na ceny detaliczne, które początkowo spadną do poziomu pozwalającego na swobodny zakup. Owszem, po kilku latach wzrosną (efekt retro) lub utrzymają się na podobnym pułapie, ale dalej pozostaną atrakcyjnym kąskiem dla miłośników „taniej rozrywki”.

Reasumując – jeśli biliście się z chęcią zakupu wspomnianego urządzenia, możecie powoli odkładać „drobniaki”, gdyż w przeciągu najbliższego pół roku, ceny konsoli PlayStation 3 powinny spaść po niezwykle przyzwoitego poziomu. Choć nie jestem fanem konsol – możliwe, że skuszę się na zakup własnego egzemplarza.

Źródło: Sony Japan

Related posts

Leave a Comment