Podsumowanie i porównanie rocznej egzystencji PS4 i Xbox One na rynku
Minął ponad rok od czasu, gdy dwie największe firmy wypuściły na rynek konsole ósmej generacji. Mowa o PlayStation 4 Sony i Xbox One Microsoftu. Z tej okazji trochę statystyk.
Sony postanowiło podzielić się z nami infografiką prezentującą podsumowanie istnienia PS4 na rynku:
Ze statystyk wynika, że gracze spędzili na graniu w PS4 bilion godzin. Dla porównania, w przypadku Xbox One były to dwa miliardy godzin. Dowiedzieć się również możemy, że PlayStation Network USA liczy łącznie 56 milionów aktywnych użytkowników i 7,9 miliona subskrybentów PlayStation Plus. Ostatnia z liczb wzrosła od premiery PlayStation 4 o 270 procent. Sukces ten przypisać możemy wprowadzeniu abonamentu, którego uiszczenie jest obowiązkowe, jeśli chcemy brać udział w rozgrywkach wieloosobowych. Z danych Giganta z Redmond wiemy z kolei, że zsumowany gamescore użytkowników Xboxa One wynosi ponad 11 miliardów punktów. Najczęstszymi osiągnięciami odblokowanymi przez graczy były: Welcome to Forza Motorsport (Forza Motorsport 5), Build Yourself (Titanfall), Ship Rite (Destiny), Spatial Awareness (Call of Duty: Ghosts).
Choć obie firmy sprzedały po 1 milionie egzemplarzy w ciągu pierwszych 24 godzin, to po roku bitwę wygrywa Sony. Na koncie ma 13,5 miliona sprzedanych konsol. Microsoft pozostaje w tyle z wynikiem o 3,5 miliona mniejszym. Za sukcesem Sony przemawia nieco wcześniejsza premiera produktu oraz niższa cena bazowa, przy znakomitej konfiguracji sprzętowej (lepszej grafice czy szybszej pamięci RAM). Japoński koncern świetnie wykorzystał też chwilę słabości konkurenta, wytykając mu błędy w polityce wobec społeczności graczy.
Wynik Microsoftu również daje powód do zadowolenia. Jego osiągnięcie jest następstwem szeregu zagrań taktycznych: po części obniżki cen, a także wydania wersji zubożonej o Kinecta. Nie bez znaczenia pozostaje również wypuszczenie na Xboxa One serii aktualizacji, które sprawiły, że walka z PS4 stała się bardziej wyrównana. Co więcej, ostatnie testy pokazują, że Assassin’s Creed Unity wypada pod względem wydajności nawet lepiej na Xboksie One. Historia pokazała, że programowanie gier na konsole z biegiem czasu idzie deweloperom coraz lepiej. Być może zatem uda się zminimalizować różnice sprzętowe zaistniałe między produktem Sony a Microsoftu.
http://www.youtube.com/watch?v=tVrltYblwBA
W październiku, a zatem w niecały rok po premierze, PlayStation 4 uzyskało status najlepiej sprzedającej się konsoli w Stanach Zjednoczonych. Taką informacją podzieliło się z fanami na Twitterze, dziękując równocześnie za wsparcie. Firma NPD zaznacza, że zarówno PS4, jak i Xbox One zaliczyły znakomity start, a łączna suma sprzedaży jest o 70 proc. wyższa od liczby sztuk Xboxa 360 i PS3 sprzedanych w analogicznym okresie.
Microsoft nie koncentruje się na walce z Sony pod względem rekordowej sprzedaży. Próbuje natomiast patrzeć perspektywicznie i ustala strategię na najbliższe miesiące: Nadchodzi sezon świąteczny, a my będziemy mieli w ofercie najbardziej wartościowe zestawy, nieprawdopodobne oferty, jak “kup konsolę, otrzymaj grę za darmo”, a także więcej świetnych gier. Mowa tu nie tylko o tytułach giganta z Redmond, ale też pozycjach multiplatformowych (Destiny, Call of Duty: Advanced Warfare, GTA V). W listopadzie z kolei spodziewać się możemy pada Xbox One kompatybilnego z systemami Windows 7 oraz Windows 8. Kontroler mamy podłączać do naszych komputerów za pomocą kabla.
Microsoft poinformował, że dla swoich graczy przewiduje nagrody specjalne. Kto ma szansę je otrzymać? Wyłącznie osoby, które zakupiły konsolę przed 11 listopada 2014 roku i spędziły grając w gry przynajmniej dziesięć godzin, a ich wiek to siedemnaście lat. Promocja obowiązywać ma w jednym z trzynastu krajów, w których zadebiutował Xbox One. Są to Australia, Austria, Brazylia, Francja, Irlandia, Hiszpania, Kanada, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, USA Wielka Brytania i Włochy. Osoby spełniające te warunki mogą otrzymać specjalny awatar, tapety na konsolę (oraz jedną na komputer), darmową możliwość wypożyczenia tytułu Halo 4: Forward Unto Dawn, a mieszkańcy Kanady oraz USA również filmu Dragon Ball Z: Battle of the Gods i paru odcinków serialu Dragon Ball Z. Wybrańcy otrzymają także zestawy Xbox One Limited Edition Call of Duty: Advanced Warfare czy Xbox One Special Edition Sunset Overdrive.
Tytuły wydawane na PS4 i Xboxa One są zazwyczaj w tej samej cenie. Najwięksi producenci, tacy jak Ubisoft, Rockstar Games czy Bungie zadbali o to, by ich gry obsługiwały obie konsole. Jeśli chcemy zatem pograć w Grand Theft Auto 5, Call of Duty: Advanced Warfare, FIFA 15 czy Assassin’s Creed, to wybór którejkolwiek z nich nam to umożliwi. Problem pojawi się na poziomie exclusive’ów, a więc tytułów wydanych wyłącznie na dany sprzęt. Jeśli naszym zamiarem będzie zagrać na przykład w Titanfall lub piątą odsłonę Forza Motorsport, musimy pamiętać o tym, że są one dostępne jedynie na Xboksie One. The last of Us, Tomb Raider, Dead Rising 3 i The Final Fantasy XIV: A Realm Reborn to natomiast tytuły wydane na PlayStation 4. Poza specyfikacją techniczną i ceną rynkową jest to jeden z czynników branych pod uwagę przez graczy planujących zakup konsoli. Możliwość zdobywania trofeów i osiągnięć, czatu głosowego, streamowania czy automatyczne aktualizacje w czasie spoczynku dostępne są na obu sprzętach. Co ważne, żaden z nich nie jest kompatybilny z grami wydanymi na konsole siódmej generacji.
Jeśli szukacie najtańszej konsoli na rynku, Xbox One spełni Wasze oczekiwania. PS4 z kolei okaże się lepsza pod względem możliwości graficznych. Jest również mniejsza od konkurenta, co pozwoli Wam zaoszczędzić w domu trochę przestrzeni. Pozwala też na synchronizację gier z PlayStation Vita. Jeśli kupujecie sprzęt dla społeczności, która go używa, dobrze wybrać będzie ten posiadany przez Waszych znajomych. Jeśli natomiast lubicie gry typu FIFA 15 czy The Sims 4, warto się zastanowić nad Xbox One, posiadającym dostęp do gier EA. Usługa jest płatna, ale niewiele (5 dolarów za miesiąc).
http://www.youtube.com/watch?v=x7QhUL8NUK4
Sony reklamuje PlayStation 4 jako najlepsze miejsce do grania. Dodaje przy tym, że najwspanialsze gry są na PS4 — a wkrótce pojawi się ich więcej. Dewizą Xboxa One jest z kolei: Najlepsze gry na wyłączność. Największe hity. Najlepszy tryb wieloosobowy. Komu zaufać? Prześciganie się w tworzeniu tytułów pod konkretne konsole z pewnością napędza rynek gier. Tendencje te zauważyć mogą gracze i zależnie od swoich zainteresowań wybrać upodobany sprzęt. Zakup rodzić może jednak obawę wynikającą z perspektywy czasu: co jeśli jeden z moich tytułów wyjdzie na platformę konkurencyjną? O ile producenci gier nie będą czuć się ograniczeni przez możliwości techniczne Xboxa One, to wiele tytułów ma szansę ukazywać się tak, jak dotychczas — multiplatformowo. Pozostają jeszcze kwestie finansowe — ograniczanie się do jednej platformy oznaczać może mniejszy zysk.
Ten rok upłynął pod znakiem hegemonii japońskiego Sony. Gigant z Redmond jednak podąża za nim krok w krok. Walka wydaje się coraz bardziej wyrównana. Jaka będzie tendencja na rynku w roku 2015? Pozostaje nam czekać. I grać. Na PlayStation 4. Albo na Xboksie One. Do wyboru.
Źródła:
majornelson.com