You are here
Polacy mogą podróżować do Chin bez wizy, ale powinni mieć większą wiedzę na temat chińskiej kultury i feng shui News 

Polacy mogą podróżować do Chin bez wizy, ale powinni mieć większą wiedzę na temat chińskiej kultury i feng shui

Od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. obywatele Polski mogą podróżować do Chin bez wizy, jeśli ich pobyt nie przekracza 15 dni. Zniesienie obowiązku wizowego z pewnością pobudzi turystykę, ale co warto wiedzieć o chińskiej kulturze i zwyczajach? Dr Jin Peh, ekspert w dziedzinie feng shui i innych chińskich tradycji, odpowiada na to pytanie.

Podróżując po Chinach i spotykając Chińczyków, sprawimy im wielką przyjemność, pokazując, że jako obcokrajowcy jesteśmy świadomi ich zwyczajów i tradycji, takich jak feng shui, chińska medycyna, akupunktura lub bańki, praktyki chińskiego Nowego Roku i innych świąt lub konfucjańskie koncepcje rodziny i społeczeństwa – mówi dr Jin Peh, autor książki “Praktyczne wskazówki feng shui”, która niedawno ukazała się na polskim rynku. Misją eksperta feng shui jest przybliżenie Polakom wiedzy o Chinach.

Jak okazywać uprzejmość Chińczykom?

– Jeśli osoba z Zachodu wykazuje zrozumienie dla chińskiej kultury, wskazuje to Chińczykowi, że szanuje chińskie tradycje i punkty widzenia oraz chciałaby poznać kultury inne niż zachodnia. Chińczycy czują niepokój wobec ludzi z Zachodu, którzy postrzegają światowe wydarzenia i życie tylko na podstawie tego, co czytają w zachodnich mediach i nie są otwarci na wysłuchanie ich perspektywy. Tak więc, gdy ludzie z Zachodu wykażą zrozumienie dla feng shui, Chińczycy będą szczęśliwi widząc, że nie patrzą na życie tylko z zachodniej perspektywy – dodaje Peh.

“Praktyczne wskazówki feng shui” to książka, która zgłębia podstawowe zasady tej starożytnej chińskiej tradycji, oferując czytelnikom konkretne porady dotyczące tego, jak mogą przekształcić swoje przestrzenie życiowe w domu i w pracy, aby żyć lepiej i w harmonii z energią kosmiczną. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w praktyce feng shui, Jin Peh przekształcił swoją rozległą wiedzę w jasne instrukcje krok po kroku, które każdy może zastosować, niezależnie od tego, czy miał wcześniej jakiekolwiek doświadczenie z feng shui.

Ważne jest, aby feng shui było postrzegane nie tylko jako metoda projektowania wnętrz, ale także jako sposób na życie i filozofia, która została zastosowana do projektowania tradycyjnych chińskich budynków, takich jak świątynie i miejsca kultu, pagody, pałace cesarskie i historyczne domy czterech harmonii (tzw. siheyuan) z charakterystycznym centralnym dziedzińcem. Feng shui jest również stosowane we współczesnym chińskim budownictwie mieszkalnym, nawet w tzw. Yang house, czyli domach w stylu zachodnim – podkreśla ekspert.

Jakie jest miejsce feng shui w chińskiej tradycji?

W chińskiej historii i społeczeństwie feng shui stosuje się również do grobów przodków i członków rodziny. Jest to znane jako feng shui domu Yin i traktowane jest przez Chińczyków z ogromna powagą i szacunkiem.

To, w jaki sposób pochowane są poprzednie pokolenia naszej rodziny, wpływa, według filozofii feng shui, na nasze losy i codzienne życie – tłumaczy dr Peh.

Rozumiejąc feng shui domu Yin, ludzie Zachodu mają szansę pokazać Chińczykom, że są świadomi ich tradycji, rytuałów i wierzeń w kwestiach bardzo osobistych i ważnych dla każdego człowieka. Wskazuje to na poziom wrażliwości kulturowej, który zostanie bardzo doceniony i doprowadzi do lepszej komunikacji i nawiązania dobrych relacji z Chińczykami.

Musimy jednak wziąć pod uwagę także najnowszą historię Chin, która obejmuje rewolucję kulturalną w latach 1966-1976. W tym okresie kładziono nacisk na odrzucenie tradycyjnych chińskich wartości na rzecz zachodnich wartości nauki i postępu. Niektórzy Chińczycy, którzy przeżyli ten okres, postrzegają feng shui i inne chińskie tradycje jako nienaukowe przesądy. Mamy jednak rok 2024 i takie podejście nie jest już tak powszechne.

Doktor Jin Peh ukończył studia medyczne w Perth w Australii, po czym rozpoczął studia z zakresu dziennikarstwa audiowizualnego. Następnie odbył dwuletni staż u mistrza Chen Chien Lee na Tajwanie. Jin był felietonistą feng shui w głównej gazecie w Hongkongu, „South  China Morning Post”. Napisał sześć książek na temat systemu Czterech Filarów Przeznaczenia w chińskiej astrologii, serię pięciu książek dotyczących wykresów wody, metalu, ognia, drzewa i ziemi oraz książkę poświęconą 60 typom osobowości. Niebawem po polsku ukaże się książka “Praktyczne wskazówki feng shui”.

Feng Shui to starożytna chińska praktyka, która polega na aranżacji przestrzeni w domu i w pracy w sposób, który sprzyja harmonii, równowadze i pozytywnemu przepływowi energii (znanej jako “qi” lub “chi”). Praktyka ta opiera się na zrozumieniu, że układ mebli, wybór kolorów, oraz umiejscowienie różnych elementów w domu czy biurze mogą wpływać na energię otoczenia i, co za tym idzie, na nasze życie. Celem jest poprawa samopoczucia, dobrobytu, zdrowia i ogólnej jakości życia. 

Related posts

Leave a Comment