Połączenia

Połączenia z numeru zaczynającego się liczbą 45? Spokojnie, to nie oszustwo

Na jednej ze stron rządowych możemy przeczytać o tym, że Ministerstwo Cyfryzacji znowelizowało rozporządzenie w sprawie planu numeracji krajowej. Oznacza to, że w Polsce pojawi się nawet 10 milionów nowych numerów komórkowych, których identyfikatory będą rozpoczynały się od liczby 45. Przeważnie “obco wyglądające” połączenia, do których “45” się zalicza, budziły obawy związane z możliwością wystąpienia próby oszustwa. Czy nie wpłynie to na skuteczność prób kontaktu za pomocą sieci komórkowych? Sprawdzamy.

Połączenia

Bliscy, dalsza rodzina, przyjaciele oraz znajomi traktują mnie jako swego rodzaju pewne źródło informacji o zagrożeniach związanych ze światem okołotechnologicznym. Choć fakt ten schlebia mi, nie czuję się nawet pół ekspertem w rzeczonej dziedzinie. Trudnię się jedynie przekazywaniem innym wiedzy, którą okraszam własnym komentarzem. Niemniej, ludzie często zwracają się do mnie z przeróżnymi prośbami, wśród których znajdują się pytania o podejrzane próby połączeń z nietypowych numerów telefonicznych…

Obce połączenia a oszustwa

Telewizja, radio i internet stosunkowo często poruszają temat oszust telekomunikacyjnych, co samo w sobie powinno cieszyć. Wzrost świadomości użytkowników numerów telefonicznych przekłada się bezpośrednio na wzrost poziomu bezpieczeństwa danych oraz finansów. Po zapoznaniu się ze wspomnianymi materiałami, znane mi osoby zaczynają zalewać mnie pytaniami, o to, na jakie numery powinni uważać i czy nie sądzę, że połączenia z numerów zaczynających się liczbą “xx” mogą okazać się próbą oszustwa. Na pytania te trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Zbyt wiele czynników może mieć na poszczególną sprawę wpływ.

Powyższe pozwala mi sądzić, iż ludzie obawiają się odbierać połączenia z nietypowych numerów. Powiedzcie sami, jak zareagowalibyście, gdyby ktoś próbował dodzwonić się do was z numeru zaczynającego się liczbą 45? Nierealne? Cóż, niebawem może się okazać, że rzeczone połączenia spowszednieją wam podobnie jak połączenia z numerów 50, 51, 60, 88 itd.

10 milionów nowych numerów

Okazuje się, że w nowelizacji rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie planu numeracji krajowej ujęto możliwość rozszerzenia dotychczasowej puli numerów komórkowych o numery zaczynające się cyframi 45. W Polsce może pojawić się aż 10 000 000 nowych numerów sieci komórkowych. Zatem jeśli obawialiście się połączeń z obcych numerów, możecie z “listy podejrzanych” wykreślić te rozpoczynające się od cyfr 45.

Rynek telefonii komórkowej należy do niezwykle rozbudowanych, liczba abonentów oraz osób użytkujących tak zwane oferty na kartę rośnie z dnia na dzień. Numery nieużywane trafiają do puli ogólnej po określonym w regulaminie czasie, co pozwala na zachowanie relatywnie niskiej liczby dostępnych w Polsce kombinacji numerów. Niestety, mimo wspomnianych zabiegów, ograniczenie rozwoju rynku usług telekomunikacyjnych wynikających z braku numeru rośnie. Przekłada się to na konieczność zwiększenia puli dostępnych numerów o kolejne. Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało na rzeczoną konieczność, na co dowodem jest najnowsza nowelizacji Rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie planu numeracji krajowej.

W związku z powyższym, jeśli w najbliższym czasie wasz smartfon lub klasyczny telefon komórkowy wyświetlą połączenie poprzedzone prefiksem “45”, nie panikujcie. To najprawdopodobniej stosunkowo świeży numer telefonu, który bez obaw możecie odebrać.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Foto: Pixabay

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...