You are here
[Poradnik] Jak zagrać w WindWakera w 4K na swoim PC poradniki 

[Poradnik] Jak zagrać w WindWakera w 4K na swoim PC

The Legend of Zelda: WindWaker jest jedną z najlepiej ocenianych pozycji w całej serii gier o przygodach Linka. Dziś spróbujemy uruchomić tą grę na komputerze w rozdzielczości 4K.

Konsola GameCube nie miała łatwego życia – przyszło jej konkurować z najbardziej popularną platformą Sony wszechczasów: Playstation 2. Z tej racji oraz przez ograniczoną politykę Nintendo wobec 3rd party developerów w tamtych czasach GameCube radził sobie na rynku bardzo kiepsko. Dodatkowo jeszcze Microsoft próbował podbić rynek ze swoją nowiutką konsolą, promującą możliwości sieciowe, w porównaniu z którymi sprzęt od Nintendo wypadał co najmniej źle. Mimo to GameCube miał jeden z najmocniejszych line-upów w historii firmy: dwie części The Legend of Zelda, nowego, pierwszoosobowego Metroida, Mario Kart, F-Zero, Eternal Darkness oraz niesamowity remake pierwszego Metal Geara.

Pomimo słabej sprzedaży na konsoli Nintendo można było znaleźć dużo tytułów wielkiego formatu w szczycie swojej formy. Jedną z wymienionych gier jest The Legend of Zelda: WindWaker, moja ulubiona część serii. Od dawna mój GameCube leży głęboko w szafie ze względu na ograniczoną ilość miejsca na sprzęt i kable pod telewizorem. Posiadam jednak kilka tytułów w które uwielbiałem grać, więc kiedy natknąłem się na emulator konsoli GameCube o nazwie Dolphin i przetestowałem jego działanie byłem pod wrażeniem: możemy zagrać w nasze gry z GameCube’a na komputerze i to na dodatek w wysokich rozdzielczościach.


Przede wszystkim musicie zaopatrzyć się w dwa programy: Dolphina, najlepiej w wersji 4.0 oraz narzędzie do zrobienia zrzutu waszych oryginalnych gier z GameCube: RawDump. Rawdump jest wyjątkowo prosty w obsłudze: wystarczy włożyć płytę z grą do napędu (niektóre napędy mogą nie być kompatybilne) i wcisnąć „start”, a potem „convert to ISO”, zrzucenie gry na GameCube’a trwa około pół godziny. Potem należy włączyć Dolphina i wskazać obraz z grą: od tego momentu możemy zaczynać rozgrywkę, jednak powinniśmy poświęcić chwilkę na konfigurację emulatora.


Po pierwsze należy zajrzeć do ustawień renderowania i przestawić tryb na Direct3D (w zależności od karty graficznej oczywiście) i wybrać opcje graficzne takie jak wygładzanie tekstur, antyaliasing, filtrowanie anizotropowe czy ogólna rozdzielczość (w tym 4K), biorąc pod uwagę sprzęt jakim dysponujemy: do komfortowej gry powinien wystarczyć dwurdzeniowy procesor drugiej generacji Intela typu C2D lub odpowiednik AMD, do tego karta graficzna przynajmniej na poziomie GT280 lub Radeon HD5850 i 2GB RAMu. Nie są to bynajmniej wygórowane wymagania, jednak do gry na wyższych rozdzielczościach będziecie potrzebowali analogicznie lepszych kart graficznych i tak do 4K niezbędna będzie mocna karta (GT 980 wydaje się być wystarczający wydajny).


Po chwili spędzonej przy ustawieniach graficznych możemy jeszcze skonfigurować dowolny rodzaj pada pod nasze potrzeby (polecamy nasz poradnik jak skonfigurować Dual Shocka 4 pod PC, my korzystaliśmy właśnie z takiego rozwiązania). Po skończeniu konfiguracji wystarczy wybrać odpowiednie ISO i włączyć tryb pełnego ekranu: możemy nacieszyć się ulubioną grą z GameCube’a na naszym komputerze. Emulator Dolphin jest wyjątkowo dobrze napisany i zoptymalizowany: większość gier działa bez najmniejszych zarzutów w trybach 30 i 60 FPS, bez większych spadków animacji. Program bardzo dobrze współpracuje z kontrolerami (w tym z XInput Microsoftu).

Polecam uruchomienie The Legend of Zelda: WindWaker z jednego powodu: to wyjątkowo ładna graficznie produkcja i technologicznie daleko przed resztą konkurencji, a rozdzielczości 1080p i 4K pokazują jak wiele było w stanie wykrzesać Nintendo z tak niepozornej konsoli jak GameCube. Duża część oprawy gry bazuje na wektorowych efektach świetlnych i powierzchniowych, w związku z czym skalowaniu w podlegają tylko tekstury: efekt jest oszałamiający w HD i pokazuje jak wiele da się zrobić przy sprytnym programowaniu oraz niesamowitej dyrekcji artystycznej. Przypominam, że należy korzystać tylko i wyłącznie z oryginalnych gier, które posiadamy i za które producenci otrzymali należne im wynagrodzenie. Zrobionych zrzutów gier nie należy udostępniać, gdyż jest to nielegalne. Fanów bardziej konsolowych rozwiązań zapraszamy do naszego sklepu po kopię WindWaker‘a na Wii U.

 

 

 

 

 

 

 

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.


 

Related posts

Leave a Comment