You are here
[Poradnik] Udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym poradniki 

[Poradnik] Udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym

Obecne na rynku mobilnym aplikacje pozwalają na udostępnianie naszej aktualnej lokalizacji wybranym znajomym. Mało tego — mówimy o śledzeniu w czasie rzeczywistym, które może być pomocne w wielu sytuacjach. Wyjaśniamy, jak korzystać ze wspomnianej funkcji?

Udostępnianie lokalizacji
fot. Pixabay

Sytuacji, w których udostępnianie własnej lokalizacji innemu użytkownikowi może okazać się przydatne, jest sporo. Bez większego zastanowienia mogę wymienić możliwość sprawdzenia trasy powrotu dziecka ze szkoły, sprawdzenia, gdzie znajduje się osoba, na którą czekamy oraz sprawdzenia, jak konkretnej osobie przebiega podróż np. autem. Przydatne prawda? W takim razie sprawdźmy, jak udostępnić i śledzić wspomniane dane.

Jak udostępniać lokalizację?

Wszystko zależy od tego, jakiej aplikacji użyjemy od wspomnianego procesu. Ja przedstawię wam dwie możliwości — pierwsza dotyczy Messengera, druga Map Google. Do rzeczy.

Messenger

Na początek uruchamiany aplikację Messenger i udajemy się do wątku rozmowy z osobą, której chcemy udostępniać naszą lokalizację. Następnie w lewym dolnym roku wybieramy charakterystyczny przycisk odpowiedzialny za wspomnianą czynność. Na koniec potwierdzamy nasze intencje i wyrażamy zgodę na 60-minutowe udostępnianie aktualnej pozycji na mapie. Druga strona otrzyma od nas stosowne powiadomienie.

Mapy Google

W przypadku Google Maps funkcja ta jest bardziej rozbudowana. Po uruchomieniu programu powinniśmy odnaleźć w bocznym menu sekcję „Udostępnianie lokalizacji”. Naszym oczom ukaże się ekran, na którym będziemy mogli zdecydować o czasie udostępniania lokalizacji, a także wybrać osoby, które otrzymają do niej dostęp. Co ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udostępnić rzeczoną daną kilku użytkownikom jednocześnie.

Jak widzicie, proces jest bajecznie prosty i każdy powinien sobie z nim poradzić. Usługa działa zarówno na iPhone’ach, jak i na smartfonach z Androidem. Urządzenia z obydwu segmentów znajdziecie na Vipelektrogadzet.

Related posts

Leave a Comment