Porządki w Apple AppStore

Porządki w Apple AppsStore — oberwą nie tylko deweloperzy

Porządki w Apple AppsStore związane są z zakończeniem systemowego wsparcia dla aplikacji 32-bitowych. Zmiany sięgają jednak dalej i mogą mogą wprowadzić do sklepu niemałe zamieszanie.

Porządki w Apple AppStore

Czystki w repozytorium z aplikacjami dla systemów mobilnych nie są niczym nowym. Podobne działania obserwujemy stosunkowo często, choć nie pamiętam, aby miały one istotny wpływ na użytkowników. Tym razem będzie inaczej — transformacja może naprawdę namieszać.

Porządki w Apple AppStore — część 1

Pierwszą zmianą będzie usunięcie z repozytorium przestarzałych, a więc 32-bitowych aplikacji. Mowa o potężnej liczbie programów, które nie są od wielu lat wspierane przez deweloperów. W zasadzie nie musi stanowić to problemu, gdyż użytkownicy powinni celować raczej w popularne i wspierane aplikacje. Sprawa jest jednak złożona…

Po pierwsze gros „przestarzałych” aplikacji w dalszym ciagu cieszy się popularnością, która zaskakuje zwłaszcza w obliczu porzucenia rozwoju przez samych twórców. Usunięcie ze sklepu oznacza problem dla wielu użytkowników zadowolonych z możliwości oferowanych przez produkt.

Druga sprawa związana jest z samymi urządzeniami. Otóż iPhone’y 5, 5c oraz starsze wykorzystują do działania procesor Apple A6, czyli jednostkę 32-bitową. Usunięcie z AppStore wersji dedykowanej starszemu procesorowi oznacza niemożność skorzystania z aplikacji przez użytkowników starszych, lecz dalej sprawnych urządzeń. To poważny problem i nie widać tutaj sensownego rozwiązania. W zasadzie „ofiarom”, czyli userom pozostaje jedynie przejście na nowszy model iPhone’a lub iPada.

Porządki w Apple AppsStore — część 2

Druga sprawa związana jest z samym nazewnictwem aplikacji. Otóż Apple zamierza wyrzucić ze sklepu apki, w których nazwach znajdują się dopiski „free” oraz inne sugerujące atrakcyjną promocję. Co ciekawe — nowe restrykcje dotyczą również prób umieszczenia aplikacji w sklepie, które zostaną odrzucone w przypadku „nieautoryzowanego” nazewnictwa.

Jak powyższe wpłynie na wygodę korzystania z Apple AppStore? Znacząco, gdyż wygląda na to, że rozpoznanie poszczególnych wersji programów będzie od teraz utrudnione. Deweloperzy muszą znaleźć nowy sposób zaznaczania edycji promocyjnych tudzież produktów niepełnoprawnych oferowanych w niższych od standardowej cenach.

Kiedy?

Wdrażanie zmian oraz sam proces usuwania produktów może potrwać bliżej nieokreślony czas. Sam fakt podjęcia działań jest jednak pewny i powinniśmy zdać sobie z tego sprawę, szczególnie jeśli należymy do grona użytkowników systemu z logiem nadgryzionego jabłka.

Źródło: 9to5Mac, VentureBeat

Dodaj komentarz

3833 More posts in artykuły category
Recommended for you
Vivo X30 Pro
Rynek smartfonów w 2023 roku

2023 rok będzie przełomowym momentem dla rynku smartfonów. W ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać...